Jak vyndat starou hmoždinku ze zdi nejšetrněji? Použijte klasický trik kutilů.
Zdroj: Shutterstock

Jak vyndat starou hmoždinku ze zdi nejšetrněji: Použijte klasický trik kutilů

Rozhodli jste se doma budovat, ale ve zdi vám překáží staré hmoždinky a vy nevíte, jak se jich zbavit? Poradíme vám trik, jak je šetrně vyndat ze zdi, aby spolu s nimi nevypadl kus zdi okolo.

Zapomeňte na vytrhávání hmoždinek ze zdi. Tímto způsobem bude sice rychle venku, ale spolu s ní také poničíte okolní zeď a spolu s hmoždinkou navíc opadne i velká část omítky, což samozřejmě nechcete. Raději vsaďte na odvrtávání.

To znamená, že nejprve musíte sundat část nábytku, obraz či poličku, kterou měla hmoždinka držet, a vyšroubovat šroubek z hmoždinky. Následně si změřte průměr hmoždinky a vrtákem o stejném průměru ji následně ze zdi odvrtáte.

hmoždinka Nejprve musíte z hmoždinky vyšroubovat šroubek a změřit její průměr. Zdroj: Shutterstock

Připravte si vysavač, abyste zamezili nepořádku na zemi

Doma si samozřejmě i tak připravte vysavač a poproste některého ze členů rodiny, aby ho držel zapnutý pod hmoždinkou a rovnou vysával veškerý prach a nepořádek, který odvrtáváním způsobíte. Pokud budete šikovní, nebudete mít na podlaze ani smítko.

Pokud jste domácnost, která vrtačku nevlastní, i pro vás máme tríček. Stačí mít větší vrut, který se pokuste našroubovat do hmoždinky a následně ho pomocí kleští spolu s hmoždinkou vytáhnout. Narušíte její strukturu, takže by vám to mělo jít snadno. Pamatujte však, že nikdy nesmíte tahat, ale musíte šroubovat.

hmoždinka Zapomeňte na vytrhávání hmoždinek ze zdi. Tímto způsobem bude sice rychle venku, ale spolu s ní také poničíte okolní zeď a spolu s hmoždinkou navíc opadne i velká část omítky. Zdroj: Shutterstock

Máme trik i pro ty, co nevlastní ani vruty

Existuje však ještě jedna varianta, a to pro ty, co nemají ani vruty. Musí se však smířit s tím, že jim hmoždinka ve zdi zůstane. Vezměte železný váleček a kladívko a hmoždinku zkrátka a dobře zarazte do zdi tak, aby zalezla pod omítku. Pokud se vám to podaří, můžete zeď opravit.

Pokud ji až pod omítku nedostanete, nezoufejte. Stačí, když přečuhující kousek odříznete a zbytek necháte ve zdi. Následně vezměte sádru, naneste na místo, kde je hmoždinka, nechte zaschnout a pak zabruste. Můžete i přemalovat. Sádru nacpěte i do díry v hmoždince, máte tak jistotu, že se vám tam v budoucnu neobjeví žádná prasklina.

Zdroje: www.napady-navody.cz, www.levne-barvy.cz, www.promistry.cz

Akční letáky