Patříte k milovníkům a pravidelným uživatelům zeleného čaje? Možná jste doposud nevěděli, že si ho můžete vypěstovat i v pohodlí domova. Díky tomu si budete moci dopřát lahodný šálek zeleného čaje ze své vlastní úrody.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Chcete znát pozitivní účinky zeleného čaje na naše zdraví? Podívejte se na YouTube video na kanálu GymBeam cz:
Zelený čaj neboli Čajovník čínský
Čajovník čínský (Camellia sinensis) je rostlina, která se pěstuje po tisíce let a je jednou z nejstarších kulturních rostlin. S pěstováním se započalo v Indii a Číně a tyto státy jsou i v současné době největšími výrobci a dodavateli zeleného čaje do celého světa. Jedná se o nejpopulárnější nápoj hned po vodě. Rostlina má podobu keře s lesklými, tmavozelenými lístky. Na jaře a na konci léta kvete jemnými bílými květy.
Proč mít doma čerstvý zelený čaj
Zelený čaj obsahuje velké množství látek prospěšných našemu zdraví. Pokud jich však chcete využít v jejich plné síle, je nejlepší si připravovat čaj z čerstvých lístků. Přestože bude jejich chuť o něco slabší oproti těm čerstvě sklizeným na slunných plantážích, zřetelný rozdíl oproti sušenému čaji jistě pocítíte. Než se k vám totiž dostanou, ošetřují se hned po sklizni horkou párou, která deaktivuje enzymy, jež by při sušení podnítily fermentaci.
Jak si zelený čaj vypěstovat
Nejprve si pořiďte kvalitní semínka, která jsou k dostání ve všech obchodech s rostlinami. Doma je namočte alespoň na 2 dny do vody a pak je zasejte do navlhčeného rašelinového substrátu s nízkým obsahem vápníku. Mírnou vlhkost pečlivě udržujte po celou dobu pěstování. Semena čajovníku klíčí nejlépe při teplotě nad 20 °C.
Umístění
Pokud chcete, aby vám rostlina prospívala, nádobu s čajovníkem umístěte na teplé a světlé místo. Vyhněte se lokalitám s celodenním přímým sluncem.
Péče o první rostlinky
Jakmile se objeví první malé rostliny, pravidelně je roste. Se vzdušnou vlhkostí vám pomohou různé odpařovače či pokojové fontánky. Pod květináč můžete také umístit misku s vodou. Zálivka by měla být vždy z měkké vody.
Zaštipování
Ve chvíli, kdy se mladý čajovník začne rozrůstat, je nutné rostlinky zaštipovat. Budou se postupně větvit a časem vytvoří košatý keřík. Než se dočkáte prvních lístků, můžete zaštípnuté konečky použít na přípravu čaje. S pravidelnou sklizní však počítejte až tak po dvou letech růstu, ideální dobou je začátek nebo konec léta.
Zdroje: www.prozeny.cz, www.ceskestavby.cz, www.aazdravi.cz