Svetry patří během zimy k oblíbeným kouskům oblečení, které vždy příjemně zahřejí. Aby si však co nejdéle zachovaly svou původní podobu, je potřeba se o ně adekvátně postarat. Díky tomu se vyhnete zbytečnému poškození, srážení, žmolkům i blednutí barev. V případě, že vás některý svetr nepříjemně kouše, je možné jeho chlupy změkčit. Máme pro vás hned několik praktických triků.

Jak správně prát a sušit vlnu? Podívejte se v tomto YouTube videu na kanále Kreativní Brabec:

Zdroj: Youtube

Nechte se vést cedulkou

Vždy, než se o konkrétní svetr budete chtít postarat, nastudujte si cedulku se všemi doporučenými symboly. Správná péče se vždy odvíjí od konkrétního materiálu, kterým je nejčastěji ovčí vlna v kombinaci s dalšími přírodními nebo i syntetickými materiály. Mezi přírodní patří například kašmír nebo mohér, z těch umělých je to často elastan, polyamid nebo akryl.

Svetry více větrejte, než perte

Pokud chcete být ke svým svetrům maximálně šetrní, určitě je neperte po každém oblečení. Mnohem lepší je nechat svetr řádně vyvětrat, a to nejen doma, ale i na čerstvém vzduchu. Týká se to především hebkého kašmíru. Vždy se však vyhýbejte místům s přímým sluncem, například vlna vysoké teploty doslova nesnáší. Častým a nevhodným praním se vám mohou svetry srazit, být tužší a zplstnatět.

Funguje roztok vody a mléka

Jedince s citlivou pokožkou mohou některé svetry dráždit, ale i v tomto případě pro vás máme řešení. Ostré chlupy lze změkčit jednoduchým domácím roztokem, který si připravíte během pár vteřin. Aby byl materiál svetru měkký a příjemný, smíchejte 2 l vody se sklenicí mléka. Pokud ho nemáte, vystačíte si i se smetanou nebo s kefírem. Pak už jen stačí svetr do roztoku na půl hodiny namočit a pak vyprat běžným způsobem.

Směs octa a kondicionéru

Podobné změkčující vlastnosti má i kombinace octa a kondicionéru. Navíc tato směs zabrání i nehezkému blednutí barev. Ve studené vodě rozmíchejte 4 lžíce octa a svetr namočte na alespoň 20 minut. Následně vybraný kousek vymáchejte v čisté vodě a poté jej lehkým mačkáním vyždímejte.  Dalším krokem je půlhodinová lázeň ve vodě s kondicionérem na vlasy, který materiál náležitě zjemní. Následuje opět jemné ždímání, pak svetr rozložte na rovnou plochu a nechte jej volně uschnout.

Kousání svetru zlikviduje mrazák

Nepříjemných svědivých pocitů od svetru vás dokonale zbaví i teploty pod bodem mrazu. V tomto případě vložte naprosto suchý svetr do čistého sáčku a dejte ho na noc do mrazáku. Ráno svetr vyjměte a můžete si ho bez újmy a potíží zase užívat.

Související články

Zdroje: www.adbz.cz, www.domacirady.cz, www.glami.cz