Naučte se pečovat i o utěrky

Umíte se start i o utěrky? Nebo je nemilosrdně vyvaříte v pračce a máte hotovo. I když je vyvařování jistě vhodné, vzhledem k možnosti množení bakterií, možná by docela stačilo vyprat je na nižší teplotu a pořádně vyžehlit.

Co ale se skvrnami? Mastnota a barevné fleky od koření nebo nápojů jen tak nezmizí. Vyzkoušejte fígly hospodyněk, které čelily stejným problémům a uměly je vyřešit i bez drahých odstraňovačů skvrn a dalších speciálních čisticích prostředků.

Chcete si nechat poradit od Ládi Hrušky? Podívejte se na videopříspěvek z YouTube kanálu FTV Prima, kde se s vámi podělí o to, v čem máčet utěrky před praním na nízké teploty.

Zdroj: Youtube

Namáčení utěrek před praním

Jak prát správně utěrky, aby byly čisté, ale také opravdu pěkné, dezinfikované a zároveň zůstaly savé? Například byste neměli používat aviváž, ale vezměme to od začátku.

Pokud se rozhodnete utěrky před praním namočit, rozhodně je pak nedávejte mokré k prádlu. Máčejte je v lavoru a těsně před praním je dejte do bubnu pračky. Ideálně s dalšími podobnými materiály používanými při úklidu.

K máčení se používá nejen silně ředěný prací prostředek, ale také ocet, olej a soda, stejně jako vám to ukázal Láďa Hruška ve videopříspěvku.

Jak vyprat utěrky na první pokus?

Pokud jsou utěrky skutečně velmi znečištěné, můžete se spolehnout na čpavek. Ten sice silně zapáchá, ale hospodyně dobře vědí, jak výjimečné čistící schopnosti amoniak má. Do pračky k přášku přidejte půl šálku čpavku a nechejte vyprat.

Utěrky je možné máčet i prát v octu, který přidáte k prášku nebo místo aviváže. Hrnek octa přidaný k prášku na praní prádlo dezinfikuje, rozjasňuje barvy, likviduje nepříjemné pachy a sám rychle vyvětrá. Ocet navíc také neutralizuje zbytky prášku, proto se hodí nejen k utěrkám, ale také při běžném praní prádla.

I když je sušení na sluníčku rozhodně plus i pro utěrky, můžete je sušit i v sušičce na prádlo. I to značně přispívá jejich savosti.

Žehlení proti bakteriím

Utěrky žehlete. Nejenže budou pěkné, ale hlavně tím také zbavíte utěrky posledních bakteriích, které přežily praní i sušení. Řeč je samozřejmě o klasických bavlněných přípradně lněných utěrkách. Utěrky a hadříky ze syntetických materiálů jako je mikrovlákno, je třeba prát i sušit či žehlit za jiných teplot, respektive se konkrétně tyto nežehlí.

Související články

Zdroje: adbz.cz, jakcistit.cz