Moderní pračky jsou plné chytrých funkcí, které nám značně usnadňují praní prádla. Bohužel se ale i u nich občas objeví chyby, které nás dokáží potrápit. Pokud se vám na displeji pračky zobrazí programová chyba, neztrácejte naději! V mnoha případech se jedná o banální problém, který zvládnete vyřešit sami.

Jak vyřešit problémy, když pračka nefunguje? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Beko Česká republika: 

Zdroj: Youtube

Problém s přívodem vody

Velice častou chybovou hláškou, kterou pračka nahlašuje, bývá nedostatečný přívod vody. Ukáže se buď konkrétní kód, který dle daného typu pračky najdete v manuálu, někdy se zobrazí přímo informace s konkrétním textem. Příčinou poruchy je zpravidla ucpaný filtr nebo sítko v hadici, kterou se voda do spotřebiče přivádí.

Nejprve uzavřete ventil přívodu vody, k němuž je hadice připojená a poté ji odejměte. Přebytečnou vodu nechte vytéct do kbelíku. Z hadice vyjměte těsnění a sítko, které je pravděpodobně zanesené a důkladně je vyčistěte kartáčkem pod tekoucí vodou. Následně namontujte vše zpět a pusťte vodu. Zkontrolovat byste měli i předfiltr, který je nainstalovaný na kohoutku.

Pračka nevypouští vodu

Na vině může být opět ucpaný filtr pračky. Nejprve tedy zkontrolujte, zda není ucpaný odtokový filtr, který je nutné vyčistit. Problém může být i v zaseknutém čerpadle. Nejčastěji bývá zanesený nečistotami, které znehybní vrtulku čerpadla. Většinou se jedná o vlasy, nitě, žmolky, knoflíky nebo mince. Komora čerpadla by měla být vždy prázdná a čerpadlo by se mělo volně protáčet.

Závada může být zapříčiněná i ucpanou odpadní hadicí. Proto ji odpojte a zkontrolujte, jestli ji není potřeba pročistit. Prověřte i pračkový sifon a odpad ve zdi, které mají též tendence se zanášet nečistotami.

Pračka neždímá

Důvodů, kdy pračka neždímá, nebo odstřeďuje nedostatečně, může být více. Nejčastěji k této situaci dochází přetížením, kdy perete velké kusy prádla jako například těžké deky, potahy a podobně. V takovém případě program zastavte, prádlo vyndejte a naskládejte ho do pračky po menších dávkách. Někdy potíž nastává díky ucpané výtokové hadici nebo jejím nežádoucím ohnutím.

Pračka neohřívá vodu

Pokud vytahujete z pračky studené prádlo, na němž zůstávají i po vyprání skvrny, pračka evidentně neohřívá vodu. Příčinou bývají velice často zbytečně vysoké dávky pracího prášku, kdy ohřívací těleso plave v pěně a nemůže vodu řádně ohřát.

Důvodem poruchy bývá často i nános vodního kamene. Nalijte prostředek na jeho likvidaci do zásobníku na prací prášek nebo do bubnu a pusťte prací program na teplotu 60 °C nebo na 90 °C.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.recenzer.cz, www.homebydleni.cz