Vyrobte si domácí levandulový olej. Léčí tělo i ducha.
Zdroj: Marina Bakush / Shutterstock

Domácí levandulový olej. Jak jej snadno vyrobit a v čem je lepší než kupovaný?

Levandule je všude dost, ale její vůně může být ještě o něco více. Je uklidňující a má i mnohé léčebné účinky. Olej s levandulí si dokážete vyrobit i doma a už nikdy nebudete muset nakupovat masážní emulze nebo olejíček pro podporu růstu vlasů. Ani nemluvě o báječné atmosféře, která se rozvoní celým vaším domovem.

Zdroje: vitalitis.czabecedazahrady.dama.cz

Domácí levandulový olej není žádná věda

Na domácí levandulový olej nepotřebujete nic jiného než olej a levanduli. Můžete jej vyrobit za tepla či studena, k čemuž postačí dobrý hrnec nebo zavařovací sklenice s víčkem. Zvolte typ oleje, jaký se vám zdá být vhodný. Levnější slunečnicový nebo olivový poslouží dobře. Ale určitě můžete použít do základu i drahé oleje. Nabízí se třeba jojobový nebo mandlový.

Levandule je bylinka, která se své oblibě těší po celém světě Levandule je bylinka, která se své oblibě těší po celém světě.  Zdroj: Shutterstock.com

Tepelně zpracovaný levandulový olej

Pro tepelné zpracování budete potřebovat hrst levandulových květů, které je dobré pořádně promnout v dlaních, aby se silice lépe uvolnily. Případně je můžete nasekat nožem. Zalijte je olejem a začněte zahřívat. Přiveďte směs k varu, pak stáhněte na minimum a tři hodiny ještě zahřívejte, ale nevařte. Po uplynutí třech hodin stáhněte z plotny, přeceďte přes jemné sítko a plňte do lahviček. Nezapomeňte pořádně přepasírovat veškerý olej z květů. Klidně přitlačte macerované květy naběračkou nebo vařečkou, abyste získali opravdu všechnu tekutinu. Lahvičky na uskladnění jsou nejlepší z tmavého skla, aby nedocházelo k degradaci obsahu.

Olej z levandule má antiseptické účinky Olej z levandule má antiseptické účinky a vůně uklidňuje mysl. Zdroj: FotoHelin / Shutterstock.com

Levandulový olejíček vyrobený pomalu za studena

Příprava za studena je časově náročnější. Rozemnuté květy nasypte do zavařovací sklenice a zalejte olejem vašeho výběru. Zavřete víkem a protřepejte. Květů by mělo být v oleji poměrně dost, aby vznikla hutná směs. Zavařovací sklenici s olejem a levandulí nechejte po dobu čtyř až deseti týdnů na slunném místě. Po vyluhování sceďte a uchovávejte nejlépe v tmavém skle na suchém tmavém místě.

Víte, na co levandulový olej použít?

Levandule lékařská má mnohá léčebná využití, a proto je jasné, že nejde jen o olejíček k promazávání, ale i k léčbě či zmírnění některých problémů. Mezi ty patří především deprese, neklid, úzkost až nespavost či bolesti hlavy. Levandule uklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru. Mozek se dokáže soustředit na intenzivní vůni, ale zároveň relaxuje a uvolňuje tělo.

Masáž je velmi příjemná. Masáž levandulovým olejem ocení každý. Zdroj: Shutterstock.com / Sofia Zhuravetc

Levandule také pomáhá prokrvení pokožky. Je díky tomu ideální na masáže, ale také po úrazech či jako podpůrný prostředek k růstu vlasů. Prokrvení kůže napomáhá jejímu ozdravení a dobré kondici. Dezinfekční vlastnosti levandule oceníte v případě lupů, oparů, hojení drobných ranek či popálenin.

Tato oblíbená fialková květinka je prostě multifunkční bylinou, jak už to tak u léčivek bývá. Pozitivně ovlivňuje nejen tělo, ale i mysl. Provoňte si domov pomocí levandulového oleje a ulevte si od stresu a nervozity.

Akční letáky