Plastové lahve jsou často považovány za odpad, který zatěžuje životní prostředí. Místo toho, abyste je po spotřebování obsahu ihned vyhodili, je ale využijte hned na několik způsobů! Na výrobě není nic složitého, a proto se do toho může pustit opravdu každý. Stačí je správně seříznout a vznikne vám spousta vychytávek do vaší domácnosti. Přesvědčte se o tom sami!

Vyrobte si z plastových lahví až 15 různých vychytávek do své zahrady i domova podle jednoduchého video návodu na YouTube, na kanálu organic garden:

Zdroj: Youtube

Květináče pro bylinky

Pokud rádi používáte čerstvé bylinky při vaření, pak můžete využít staré plastové lahve jako malé květináče pro jejich pěstování na okenním parapetu. Stačí lahve seříznout na polovinu, udělat pár děr na dnech pro odtok přebytečné vody, naplnit je zeminou a vysázet do nich bylinky, které nejčastěji používáte. Budete je tak mít neustále po ruce, čerstvé a krásně voňavé!

Samozavlažovací systém k rostlinám

Jedním z kreativních způsobů využití starých plastových lahví je vytvoření jednoduchého zavlažovacího systému pro vaše rostliny. Stačí do lahve udělat pár malých děr, pak ji zabořit do země vedle rostlin a dle potřeby ji plnit vodou. Ta se bude postupně uvolňovat do půdy přímo ke kořenům rostlin.

Lopatka na hlínu

Pevnější plastová lahev poskytuje ideální základ pro výrobu lopatky na záhon. Vrchní část lahve seřízněte a zbytek sestříhejte do tvaru lopatky, přičemž využijte zaoblenou spodní část. Tento nápad je skvělý pro drobné úpravy půdy, sázení sazenic nebo odstraňování plevelu. Lopatka vyrobená z PET lahve je totiž lehká a snadno se s ní manipuluje.

Štítky s názvy rostlin

Z obyčejné PET lahve si můžete vyrobit také popisné štítky na rostliny, které jsou velmi praktické. Stačí jednoduše vyříznout z těla lahve obdélníkové proužky se špičatým koncem a přetřít je třeba bílou barvou. Poté na ně napište názvy rostlin, které jste na záhonech vysadili, nebo které pěstujete doma v květináčích, a zapíchněte je k nim.

Veselý světelný řetěz

Existuje mnoho způsobů, jak lze ze starých plastových lahví vytvořit světelnou dekoraci na terasu nebo do pokoje. Jedním z nich je vyřezání lahví do různých vzorů a tvarů jako jsou květiny, hvězdy či srdce. Do hrdla upravené lahve pak umístěte malou LED žárovičku, která je součástí delšího řetězu. Tím vám vznikne originální osvětlení, které vždy pomůže navodit tu správnou atmosféru!

Organizátor do dílny

Mít určitou organizaci v dílně je velmi důležité jak pro udržení pořádku, tak i pro přehlednost. Plastové lahve mohou být v tomto případě skvělými pomocníky. Stačí je oříznout na menší nebo větší kelímky, do kterých poté rozdělte šrouby, hřebíky, matice a jiné drobné předměty, které se nachází v dílně či garáži. Tyto plastové kelímky můžete také snadno označit a uspořádat dle potřeby.

Snadné ptačí krmítko

Pro milovníky přírody je báječnou možností využití starých plastových lahví k vytvoření zvířecích krmítek. Lahve pouze seřízněte od hrdla až ke dnu na dvě poloviny, které následně naplňte semínky pro ptáky. Vytvořená krmítka můžete buď pověsit nebo přidělat někam pod stříšku, aby do nich nenapršelo. Pak už si jen užívejte barevné ptáčky, kteří budou navštěvovat vaši zahradu.

Výroba zahradního nábytku

Ze starých plastových lahví lze vytvořit i jednoduchý a pohodlný zahradní nábytek. Pokud jich máte dost, můžete se pustit do výroby křesla, lavice nebo dokonce stolu. Lahve spojte dohromady, případně je vyplňte polštářky, a poté je obalte látkou či provazem. Tím vytvoříte originální a zároveň levné zahradní vybavení, které s radostí budete využívat celé léto!

Ochrana proti molům

Máte doma v kuchyni problém s moly či dalšími škůdci, kteří vám lezou do spíže? Ochraňte své potraviny s pomocí plastové lahve! Stačí seříznout hrdlo lahve a sáček s potravinou jím provlíknout. Poté zašroubujte víčko a máte nepřístupné potraviny každému škůdci. Hrdlem můžete protáhnout také klasický mikrotenový sáček, ve kterém pak uchovávejte, co potřebujete.

Nebezpečí použití PET lahví na zahradě

Používání PET lahví na zahradě, ač se může zdát jako praktické a ekologické řešení, skrývá několik potenciálních rizik. PET lahve jsou vyrobeny z polyethylentereftalátu, který pod vlivem slunečního záření uvolňuje chemické látky, jako jsou antimony a bisfenoly.

Tyto látky kontaminují půdu a vodu, což má negativní dopad na zdraví rostlin a mikroorganismů v půdě. Dalším rizikem je, že PET lahve se mohou v teplém počasí deformovat nebo dokonce rozpustit, což zvyšuje riziko uvolnění škodlivých chemikálií.

Také, pokud jsou PET lahve používány pro zavlažování nebo jako mini-skleníky, je třeba dbát na to, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu svitu po dlouhou dobu, což může vést k jejich poškození a dalšímu uvolňování nežádoucích látek.

Související články

Zdroje: budgetdumpster.com, idealhome.co.uk, samosebou.cz