Polystyren je běžný materiál, se kterým se setkáváme v každodenním životě. Najdete ho v obalech elektroniky, spotřebičů, potravin a dalších produktů. Mnoho z nás ho po použití zpravidla vyhazuje, čímž však značně přispívá k znečištění životního prostředí. Zkuste raději ještě polystyren účelně využít doma i na zahradě.

Jak přeměnit obyčejný polystyren na lepidlo? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu AstroCamp:

Zdroj: Youtube

Opětovné použití

Polystyrenové výplně obalových materiálů si můžete v jisté míře schovat ke stejnému použití, až budete například potřebovat odeslat křehký balíček. Desky a pláty polystyrenu lze pomocí ostrého nože upravit dle požadované velikosti použité krabice.

Perfektní drenáž

Polystyren jistě ocení všichni pěstitelé a zahradníci. Pokus jej rozdrolíte, vznikne vám polystyrénový granulát, který je výbornou drenáží pro rostliny. Dokonale nahradí kameny, štěrk či keramické střepy.

Jednoduše umístěte na dno nádoby nadrcený polystyren, dodejte odpovídající substrát a vysaďte požadovanou rostlinu. Výhodou je, že tato drenážní vrstva má nejen dokonalou savost, ale je lehká, což přispěje k jednoduší manipulaci s nádobou či truhlíkem.

Domácí superlepidlo

Z polystyrenu si můžete jednoduchým způsobem připravit i velice účinné domácí lepidlo, které jistě ocení každý zapálený kutil. Budou vám stačit jen 2 základní suroviny, polystyren a trochu technického benzínu, acetonu, nebo jiného rozpouštědla.

Benzín nalijete do menší nádoby, kam postupně po malých dávkách přidávejte rozdrcený polystyren. Míchejte ho v rozpouštědle tak dlouho, dokud vám nevznikne lepkavá hmota bez kusů polystyrenu. Možná budete muset během celého procesu dolít pár kapek rozpouštědla, které se poměrně rychle vypařuje.

Tvořivý čas s dětmi

Starý polystyren můžete také využít ke společnému tvoření s dětmi. Z tohoto materiálu můžete vyřezat a poskládat nebo slepit obrovská města, hrací domečky pro panenky, ale i dokonalou dráhu pro auta i vlaky. Jistě se vám tento čas úspěšně zúročí a děti budou mít originální hračku.

Izolační materiál

Polystyren je také skvělý izolant, a proto se dá využít jako výplň všech izolací stěn, podlah a střech. Z velkých kusů si lze vyrobit jednoduché izolační panely, které využijete nejen na zahradě, ale jistě i v dílně, nebo na chatě.

Související články

Zdroje: www.blog.greenredeem.co.uk, www.napady-navody.cz, www.ceskestavby.cz