Také je vám líto vyhodit staré povlaky na polštáře? Pokud si však chcete uvolnit místo v prádelníku či skříni, zkuste jim vdechnout novou podobu. Existuje totiž nepřeberné množství způsobů, jak je využít v domácnosti. Při troše kreativity můžete ze starých polštářových povlaků vyrobit nejen praktické předměty, ale i zajímavé dekorace.

Chcete znát 21 DIY tipů, jak přetvořit staré povlaky? Podívejte se na YouTube video na kanálu 5-MINUTE MAGIC:

Zdroj: Youtube

Originální taška

Staré povlaky můžete velice snadno využít k vyrobení tašky. Hodí se vám nejen na nákup, ale i na letní výlety k vodě. Její výroba je jednoduchá a zvládne ji každý začátečník. Zcela postačí, když přišijete k otevírací straně povlaku dvě uši. Použít můžete pevný tkaloun, ale i silnější ozdobnou šňůru.

Praktické sáčky

Povlaky také velice dobře uplatníte například jako sáčky na různé druhy potravin. Můžete v nich skladovat pečivo, ořechy nebo bylinky. Materiál je prodyšný a nedochází tak ke vzniku nebezpečných plísní a hnilob.

Pokud si ze starých polštářových povlaků ušijete malé sáčky, které zakončíte tkalounem, po naplnění bylinek vám vzniknou vonné sáčky, jež se vám hodí k provonění šatních skříní či jiných prostor v bytě.

Návleky na židle

Polštářové povlaky můžete velice dobře využít jako praktické návleky na opěradla židlí. Hodí se nejen jako účinná ochrana během úklidu, ale při troše fantazie můžete dost podstatně proměnit vaši domácnost.

V tomto případě si s jednotlivými starými povlaky trošku pohrajte a sešijte návleky například z různobarevných nastříhaných kousků.

Nové závěsy

Dalším tipem jsou kratší závěsy, které se hodí na menší okna nebo z nich lze ušít ozdobný horní závěs. Pak už jen stačí látku upevnit na tyč, nařasit a zavěsit. Materiál můžete kombinovat i s jinými látkami a dodat domácnosti rustikální a útulný vzhled.

Kuchyňská zástěra

Povlaky lze jednoduchým způsobem přeměnit i na kuchyňskou zástěru. Stačí k nim našít zavazovací šňůrky, nařasit a uvázat v pase. Aby se jednalo o originální kus, můžete zástěru pomalovat barvami na textil.

Košíky a misky

Pokud staré povlaky nastříháte na stejně široké pruhy, můžete je použít místo příze k háčkování nebo pletení. Pak už je na vaší zručnosti, co z tohoto materiálu budete vyrábět. Může vám vzniknout krásný dekorativní košíček nebo miska, ale i praktická podložka pod sklenici.

Originální obalový materiál

Staré povlaky na polštáře se dají využít i k balení dárků. Stačí je hezky zkombinovat, nařasit a ozdobit mašlí. Díky tomu váš dárek nezapadne v šedi ostatních a bude na první pohled vidět, že je osobní.

Jak často měnit povlaky na lůžkoviny

Měnit povlaky na lůžkoviny je důležité pro udržení hygieny a zdraví v domácnosti, a proto se doporučuje provádět tuto výměnu jednou týdně. Pravidelná výměna pomáhá minimalizovat hromadění potu, mastnoty, odumřelých kožních buněk a dalších nečistot, které se během spánku usazují na lůžkovinách. Navíc snižuje riziko vzniku alergií a zdravotních problémů způsobených roztoči a bakteriemi. V případech, kdy máte alergie, astma, nebo spíte s domácími mazlíčky, je vhodné povlaky měnit ještě častěji, například každé 3-4 dny, aby byla zajištěna maximální čistota a pohodlí.

Zdroje: www.bobvila.com, www.hobby.instory.cz, www.housedigest.com