Jako příklad možné ohleduplnosti k životnímu prostředí použijme třeba právě docela obyčejnou vyprázdněnou plastovou lahev od kečupu. V domácnosti ale jistě najdete mnoho podobných, které jindy možná bez rozmyslu vyhodíte do odpadu (v lepším případě tříděného). I takovéto zdánlivě již bezcenné nádoby ale mohou dostat další šanci a posloužit ještě pro další týdny i měsíce, než jejich životnost opravdu skončí a budou nevyužitelné.
Další možnosti využití starých plastových lahví ukzuje video od Rock City Tumblers na youtube:
Pamatujte na plasty
Máme-li doma podobné lahve, a je docela jedno, jestli jsou od kečupu, šampónu nebo jakéhokoliv jiného původního obsahu, zamysleme se nad tím, jak mohou znovu posloužit. Jednou z velmi dobrých možností je znovunaplnění například prostředkem na mytí nádobí, na podlahy nebo leštidlem, které pak jednoduše aplikujeme na potřebná místa.
Tyto úklidové prostředky pak již nemusíme kupovat v další lahvi, ale jen v šetrnějším náhradním obalu. Nová náplň ale vůbec nemusí být jen tekutá.
Snadné dávkování a pořádek
Koření není v kuchyni nikdy dost, zvláště toho, kterým mnohdy nešetříme, protože třeba bez pořádné dávky papriky guláš jen těžko uvaříme. A tak jej máme doma větší zásobu, sáčky se potulují po skříni a v tu nejnevhodnější chvíli zapadnou do míst, odkud je jen těžko vracíme zpět na jejich místo.
Není přitom nic jednoduššího, než takové koření přesypat právě do prázdné lahve s uzávěrem, který navíc dovoluje snadné vysypávání. Stejně tak může být v kuchyni uložena i sůl a další jemné sypké suroviny.
Ideální na domácí vývary
Zastáváte názor, že nikdy v životě nekoupíte kostku bujónu a základ omáček si jako masový vývar vždy připravujete raději doma? Pak jsou pro vás takovéto lahve a lahvičky úplně ideální.
Pokud vývar nesvaříte do gelové kostky a přece jen alespoň trochu teče, můžete jej z kečupové lahve dávkovat podle libosti pro jednu nebo třeba pět porcí. Jen je třeba pamatovat na to, že zbytek musí vždy znovu skončit v lednici.
Pro vášnivé pěstitele
Některé rostliny ať už v bytě nebo na zahradě vyžadují hnojení přímo ke kořenům. To s velkou konví jen těžko můžeme zvládnout, ale pokud použijeme právě takovou menší nádobu, kterou navíc můžeme přesně směrovat proud tekutiny, nemohli jsme si vybrat lépe.
Jen si pak dejte pozor, aby se náhodou taková lahev nevrátila do kuchyně, může v ní i po vymytí zbýt trocha chemikálií.
Udělají radost dětem
Děti si rády hrají, to je známá věc. V zimě tolik příležitostí k vyřádění nemají, ale v teplých měsících je to jiné. Tehdy je povolena i voda, a kde je voda, tam se malí členové rodiny okamžitě začnou pídit po pistoli, kterou by mohli postříkat všechny kolem.
Nemusíte kupovat žádné drahé plastové hračky, dětem opravdu postačí stará plastová lahev. A když se rozbije? Své si odsloužila a může se v klidu odebrat do kontejneru na plasty.
Uchovejte zbytky barev
Kdo doma někdy maloval, tak jistě dobře ví, že nikdy nemůže zcela přesně odhadnout množství barvy, které bude potřeba. A tak se potom zbytky skladují většinou ve velkých nádobách, kde stejně oschnou na povrchu a po několika týdnech nebo dokonce měsících jsou nepoužitelné.
Přelijte je tedy do takových lahví ,a když se někde stane neštěstí v podobě poškrábané zdi nebo odraženého roku, stačí kápnout trochu barvy na štětec a všechno skončí dobře.
Potřebujete ještě další nápady na recyklaci starých lahví (nejen) od kečupu? Sousedé, kamarádi i rodina jich mají jistě bezpočet, stačí se rozhlédnout kolem sebe.
Zdroj: mountainhouse.com, www.housedigest.com, eu.usatoday.com