Majonéza je krémová emulze, která se běžně používá jako dochucovadlo v různých pokrmech jako jsou saláty, sendviče a omáčky. Vyrábí se z vaječných žloutků, oleje a kyseliny citrónové nebo octa, což jí dodává charakteristickou chuť a texturu.

Díky svým složkám má majonéza nejen kulinářské, ale i praktické využití v domácnosti. Může sloužit jako zvláčňující prostředek na vlasy, leštidlo na nábytek, odstraňovač skvrn, a dokonce i jako lubrikant pro snadné sundání prstenů. Tímto způsobem může majonéza najít uplatnění i mimo kuchyni, čímž přispívá k ekonomickému a ekologickému využití domácích zdrojů.

Podívejte se na Recept na domácí majonézu od Margit z jejího YT kanálu Margit.TV

Zdroj: Youtube

Využití majonézy

Jedním z méně známých využití majonézy je její schopnost čistit a leštit staré klávesy piana. Stačí nanést malé množství majonézy na klávesy, nechat ji působit několik minut a poté otřít suchým hadříkem. Klávesy se díky tomu zbaví zašlosti a znovu získají svůj lesk.

Další zajímavé využití najde majonéza při péči o vlasy. Její zvláčňující vlastnosti jsou ideální pro suché a lámavé vlasy. Po umytí šamponem a lehkém osušení ručníkem stačí nanést majonézu po celé délce vlasů, nechat ji působit alespoň hodinu a poté opět vlasy umýt jemným šamponem. Vlasy budou po této proceduře hebké a lesklé.

Majonéza také dobře poslouží jako přírodní exfoliant pro pokožku. Pro zjemnění hrubých a suchých míst na pokožce, například loktů nebo kolen, stačí nanést malé množství majonézy, nechat ji působit deset až patnáct minut a poté smýt vlhkým ručníkem. Pokožka bude jemná a hydratovaná.

Pokud máte doma malé děti, pravděpodobně jste se setkali s problémem, jak odstranit kresby voskovkami ze zdí. I zde může pomoci majonéza. Stačí ji nanést na postižené místo, nechat působit pět až deset minut a poté otřít vlhkým hadříkem. Voskovky se snadno odstraní a zdi budou opět čisté.

Pro ženy je důležité mít silné a zdravé nehty. Máte-li problém s lámavými nehty, zkuste je namáčet v majonéze. Stačí ponořit nehty do majonézy, nechat je namáčet několik minut a poté opláchnout. Budou posílené a zdravější.

Majonéza se také osvědčuje při odstraňování lepkavých zbytků, například pryskyřice, dehtu nebo nálepek. Stačí nanést majonézu na postižené místo, nechat ji působit několik minut a poté otřít měkkým hadříkem. Tato metoda je šetrná k povrchům a účinná.

Pro obnovu dřevěného nábytku můžete využít majonézu k odstranění vodních skvrn. Stačí nanést malé množství majonézy na skvrnu, nechat působit pět až deset minut a poté otřít. Dřevěný povrch bude opět vypadat jako nový.

Pokud máte problémy s odstraňováním prstenů z prstů, majonéza může být skvělým lubrikantem. Naneste malé množství kolem prstenu a prstu, jemně otáčejte prstenem a snadno ho stáhnete.

Mazané hospodyňky vědí, že i listy pokojových rostlin mohou být leštěny majonézou. Malé množství majonézy nanesete na listy a jemně je vyleštíte. Listy budou krásně lesklé a zdravé.

Majonéza se může stát vaším tajným pomocníkem v domácnosti díky svým univerzálním vlastnostem. Nevyhazujte prošlou majonézu, ale zkuste některé z těchto tipů a zjistíte, jak může být užitečná mimo kuchyni. Využívání majonézy tímto způsobem je nejen ekonomické, ale také ekologické, protože snížíte množství odpadu a využijete plně potenciál této běžné kuchyňské přísady.

Související články

Zdroj: instructables.com