Nosíte bundu už několik let a rádi byste si pořídili novou, jenže se vám nechce vyhazovat ještě ucházející model? Možná vám pomůže vědomí, že i kousek, který už dávno vyšel z módy nebo z něj děti vyrostly, může dobře posloužit doma, na zahradě, nebo vašim čtyřnohým přátelům. 

Nevyhazujte, upcyklujte! Třeba podle videa na youtube z dílny SHEwing project:

Zdroj: Youtube

Psí kamard vám poděkuje

Asi nejjednodušší možností je vystřižení zádové části, kterou pak stačí jednoduše obšít na stroji, aby z ní nevypadávala náplň. Vznikne tak ideální podložka do domácí psí boudy nebo zkrátka zajímavý pelíšek.

Jeho tvar a velikost si můžete zvolit podle svého uvážení a velikosti pejska. Jen je třeba si pamatovat jednu důležitou věc: do venkovní boudy textilie nepatří. Snadno totiž navlhnou a zimě pak nebudou hřát, ale spíš studit (do venkovní psí boudy patří přírodní materiál, jako je například sláma). 

Podsedáky na zahradní židle

Stejně jako zvířecí pelíšek můžeme vyrobit také polštářky na zahradní židle. Ty budou potřeba jen menší, a tak na ně můžeme využít i přední díly bundy, případně vystříhat a sešít různé tvary. Po rozstřižení rukávů vznikne také překvapivě velký kousek materiálu.

Jednoduše obšité a opatřené tkaničkami na uvázání k židli vydrží i po další léta jako nový a hlavně jej nebudeme muset zbytečně vyhazovat. 

Využijte i kůži

Nosili jste koženou bundu a už jste ji vyřadili? Kůže – ať už pravá, nebo umělá – se dobře hodí na výrobu tašek a různých pevných sáčků (ale vyrobit je můžete i z jiného materiálu). Na luxusní kabelku si asi netroufneme, ale obyčejná nákupní taška nebo obaly třeba na zahradnické náčiní ušijeme snadno.

Stejně tak si můžeme z menších zbytků nastříhat tenké proužky, které poslouží jako provázky například k vyvazování rajčat. 

Určitě se nespálíte

V domácnosti a zvláště v kuchyni se vždycky hodí rukavice, s jejichž pomocí vyndáme horký pekáč z trouby. Ani jejich výroba není složitá, možná si mnozí ještě pamatujeme, jak jsme je šili pro maminky na základní škole při ručních pracích.

Stačí na papír obkreslit ruku, přidat z každé strany dva až tři centimetry na švy a aby byly dostatečně volné. Pak tvar už jen obkreslíte na připravený materiál, vystřihnete a přijde na řadu šití. 

Jednoduché hračky nejen pro děti

Pokud máte malé děti, můžete se pokusit ze staré bundy vyrobit jednoduchou hračku, kterou si budou moci nosit na zahradu, aniž byste se o ní museli bát. Dnes není problém vytisknout si jednoduchý obrys třeba psa, koně nebo ryby z internetu, vystříhnout ze staré bundy a obšít entlovacím stehem na stroji, aby se okraje začistily.

Děti si pak mohou dokreslit detaily jako jsou oči, čumáček a podobně. Stejně tak mohou vzniknout drobné hračky pro zvířata. Kočkám můžeme dovnitř nasypat trochu šanty, kterou milují a úspěch bude zaručen. 

Žádný z těchto nápadů ale rozhodně nevylučuje recyklaci oblečení prostřednictvím charitních organizací nebo přímým darováním některému z jiných pomáhajících zařízení. 

Jak správně prát bundy, aby déle vydržely

Aby bundy déle vypadaly jako nové, je důležité dodržovat několik zásad správného praní. Vždy se řiďte pokyny na štítku od výrobce, které uvádějí doporučenou teplotu praní a specifické postupy. Běžně se doporučuje prát bundy na jemný nebo ruční program s nízkou teplotou vody. Používejte šetrné prací prostředky bez agresivních chemikálií a vyhněte se aviváži, která může poškodit voděodolné vlastnosti materiálu. Před praním zapněte všechny zipy a suché zipy, abyste předešli jejich poškození a nepoškrábali látku. Pokud má bunda odnímatelné části, jako kapuci nebo kožešinu, odstraňte je před praním. Po vyprání bundu jemně vymačkejte, neždímejte ji příliš silně a nechte ji schnout na vzduchu, ideálně rozloženou na rovném povrchu. Sušení v sušičce se nedoporučuje, pokud není výrobcem výslovně povoleno, protože vysoké teploty mohou poškodit tkaninu a izolaci bundy.

Související články

Zdroje: www.onegreenplanet.org, www.thespruce.com, www.truthaboutfur.com