Co se zbytky mýdla, které se povaluje v koupelně, v nejrůznějších krabičkách nebo sáčcích a vy nejste z vrozené šetrnosti ochotni ani schopni je vyhodit? Je to samozřejmě správné, protože vyhozením kusu mýdla vyhazujeme na skládku také svoje vydělané peníze. A tak se raději pojďme naučit využít každý jeho poslední milimetr. 

Inspirujte se na youtube ve videu od Wekon:

Zdroj: Youtube

Do punčochy a na zahradu

Pravděpodobně nejjednodušší možností je využití staré, klidně i trochu roztrhané, punčochy nebo silonové dámské ponožky. Ustřihneme si odpovídající kus materiálu, umístíme do něj zbytky mýdla a důkladně zavážeme.

Takový závěs pak může bez problémů a užitečně posloužit například u zahradního umyvadla, kde potřebujeme po práci se zeminou smýt největší špínu z rukou. Uvidíte, že nezbude ani kousíček mýdla a vaše svědomí bude čisté stejně, jako ruce. 

Vyrobte si nové mýdlo

Další možností je spojení více zbytků dohromady a vytvoření dalšího mýdla o velikosti, kterou je možné pohodlně využívat. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, stačí zbytky nastrouhat na jemném struhadle a pak je na chvíli umístit do menšího hrnce, který postavíme do horké vodní lázně.

Maličké kousky mýdla změknou, a pak už nic nebrání jejich vytvarování. Může z nich vzniknout obyčejná kulička, ale můžeme je také namačkat třeba do krabiček od salátů, které jsme si nechali na okamžik, kdy se mohou hodit. 

Překvapení pro děti

Stejným postupem, jaký jsme uvedli výše, je také možné připravit voňavé překvapení pro děti. Stačí použít nejrůznější silikonové formy, do kterých jindy vyrábíte sladkosti a podobně. Mýdlo má tu vynikající výhodu, že takové nádoby nijak neponičí a ty jsou po následném umytí běžně dál použitelné. Děti budou mít radost z nového zajímavého mýdla, které jim zpříjemní koupání. 

Lepší než křída

Zbytky mýdla se výborně hodí také třeba při rekonstrukci bytu. Nevěříte? Je to tak. Potřebujete-li totiž například popsat okna, která z jakéhokoliv důvodu vyndáte z pantu, ale potřebujete je posléze vrátit na přesně určené místo, můžete tabulky popsat právě mýdlem, které na nich bude dobře držet, ale stejně dobře a snadno je nakonec vodou smyjete bez jakýchkoliv pozůstatků. 

Vůně do prádla i do bytu

Kromě zbytků mýdla máme doma jistě také nějaký malý látkový sáček, případně si jej dokážeme bez problémů vyrobit ze zbytků látky nebo třeba staré roztrhané utěrky. Doma totiž nemusí přijít vniveč opravdu vůbec nic…

Takový malý sáček můžeme jednoduše naplnit nastrouhaným mýdlem a pak ty méně esteticky vydařené vložit například do prádelníku mezi oblečení, které tak zůstane stále voňavé. Sáčky, které jsme si vyrobili ze zbytků nové látky, pak můžeme přizdobit stužkou nebo jinou ozdobou a umístit na viditelná místa. Voňavou parádu udělají v předsíni, v koupelně i v ložnici, zkrátka všude tam, kde si chceme připadat jako na květinové louce. 

Zbytky v tekuté podobě

Nejste-li zapřísáhlými odpůrci tekutého mýdla, není vyloučeno vyrobit si jej doma, samozřejmě právě z materiálu, který by jinak jen překážel.

Zbytky mýdla jednoduše vložte do mixéru, přidejte pár lžic vody a nechte mixovat tak dlouho, až vznikne homogenní směs. Bude-li stále příliš hustá, stačí přidat dalších pár kapek vody a všechno bude vyřešeno. 

Muži jej ocení při péči o domov

Kousek mýdla bychom měli nechat také pro použití v domácnosti, protože právě s jeho pomocí můžeme například uvolnit zatuhlý zámek. Stačí klíč pořádně přetřít tuhým mýdlem a výrazně zvýšíme pravděpodobnost, že se zámek konečně pohne. Stejně tak jej s úspěchem využijeme k namazání vrzajících pantů nebo mechanismů šuplíků, které se jen těžko otvírají. Muži jistě přijdou na spoustu dalších zajímavých nápadů. 

Aby voněly i boty

Jestliže nastrouhané mýdlo dokáže provonět vyprané prádlo na spoustu týdnů, hravě si poradí také se zápachem často nošených bot. Naučme se vkládat do botníku, ale ještě lépe přímo do bot, zbylé kousky mýdla. Boty tím nijak neutrpí, ale zápach jako zázrakem zmizí, což je doslova geniální trik. 

Relaxace zadarmo

Jestliže se vám nechce využít žádný z předchozích nápadů, pak zkrátka jednoduše mýdlo jakkoliv rozmělněte a vhoďte do vody. Dostanete báječnou voňavou relaxační koupel, která vás nebude stát další peníze na nákup speciální pěny. Šetřit je jednoduché, jen je třeba využít kreativitu i dobré rady. 

Související články

Zdroje: www.goodhousekeeping.com, lifehacker.com, lemonmyrtlefragrances.com.au