Na jaře je nutné hrob nejen vyčistit, ale nastává čas i na nové jarní dekorace. Nemusíte však zbytečně utrácet velké sumy za výrobky pořízené v obchodech či květinářstvích, velice snadno můžete hrob zvelebit vlastnoručně. Stačí ho osázet vhodnými rostlinami, nebo jej odekorovat vysázenými nádobami s dekorativními předměty. Krásně rozkvetlý hrob vypadá hned mnohem upraveněji. Čím ho lze osadit právě v tomto období?

Chcete si vyrobit jarní minimalistickou výzdobu na hrob, kterou zvládne každý? Podívejte se na YouTube video na kanálu DIY by KreativníTechniky:

Zdroj: Youtube

Prvním krokem je úklid

Nejprve z hrobu odstraňte starou výzdobu a celý ho řádně očistěte. Pokud máte hrob s kamennou deskou, zameťte ji a setřete vlhkým hadříkem. Podobným způsobem se postarejte i o pomník, který zbavte všech případných nánosů špíny. Důkladně vyčistěte také hřbitovní lampu, která mívá zanešená skla a bývá od nánosů vosku.

Zkultivujte zeminu

Jestliže je součástí hrobu i záhon, měli byste obhospodařit i půdu a připravit ji na novou výsadbu. Zlikvidujte tedy zbytky starých rostlin, případně i plevele a zeminu provzdušněte motyčkou nebo hráběmi. Pokud je jí nedostatek, doplňte ji novou vrstvou.

Rostliny volte podle dané situace

Než se rozhodnete, které rostliny na výzdobu hrobu použijete, zvažte několik okolností. Je důležité, kolik máte času na zalévání a jak jsou rostliny odolné. Z praktických důvodů tedy raději vysazujte takové druhy, které jsou nenáročné a nevyžadují příliš častou péči.

Stejně tak záleží na tom, v jaké lokalitě je umístěný váš hrob, jestli je vystaven prudkému slunci, nebo je v polostínu či na tmavém místě. Rozhoduje i požadavek na dostatek místa pro kořenový systém. Rostliny s hlubokými kořeny tedy raději sázejte do záhonu, v nádobách by neměly dostatek prostoru.

Macešky

Již brzy na jaře můžete hrob ozdobit krásnými maceškami. Nejenže jsou značně odolné, ale navíc je můžete vysadit v pestré škále barev, které jednotlivé druhy nabízejí. Kombinovat je lze i v různých velikostech a tvarech květů. Vhodné jsou taktéž pomněnky, primulky a sedmikrásky.

Cibuloviny

Perfektní volbou jsou i tolik oblíbené jarní cibuloviny. Nejčastěji se využívají na hroby narcisy, hyacinty, modřence, krokusy a tulipány.

Zkuste i překrásné rozchodníky

Pokud se nedostanete na hrob pravidelně, můžete využít k výzdobě i rozchodníky. Jsou nejen nenáročné, ale vytváří krásný koberec mnohdy i plný květů. Zkuste například voňavou mateřídoušku nebo oblíbenou trávničku. Ze stálozelených rostlin je stále populární břečťan, který snadno přečká i dlouhou zimu.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz