Umyvadla jsou v každé domácnosti poměrně využívaným předmětem a může to na nich být časem poměrně znát. Objevují se nedorazy ve formě škrábanců a nehezkých rýh. Neznamená to však, že musíte hned běžet koupit nový kus. S trochou šikovnosti si jistě poradíte sami a ušetříte tak nemalou částku z rodinného rozpočtu.

Jak rychle a jednoduše opravit škrábanec na vaně? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Barvy laky Janů Líbeznice:

Zdroj: Youtube

Hitem je smalt v tubě

Pokud chcete opravit vaše umyvadlo opravdu bez námahy, vsaďte na opravný smalt v tubě! Tento šikovný a zdatný pomocník je totiž dokonalým specialistou, a to nejen na porcelán, ale i na keramiku a kameninu. Je perfektně odolný vůči teplu i chladu, snese i teploty až do +100 °C a odolává také všem čisticím prostředkům. Výhodou je i jeho jednoduchá aplikace a rychlé schnutí. Navíc vytvoří krásnou lesklou a trvanlivou povrchovou úpravu. 

Jak postupovat

Nejprve opravovaná místa vždy náležitě odmastěte. Pak si tmel vymáčkněte na kousek papíru či igelitu a pomocí štětečku jej naneste na poškozená místa. Měli byste pracovat rychle, materiál na vzduchu poměrně rychle zasychá. Pokud jsou rýhy hluboké, je nutné provést více nánosů. V takovém případě nechte každou vrstvu, a to cca 4 hodiny. Malé rýhy budete mít suché tak do 10 minut, ale k absolutnímu vytvrdnutí tmelu umyvadlo 24 hodin nevyužívejte.

Epoxidové lepidlo

Na porušený porcelán lze využít i epoxidové lepidlo. Výborně zaplní vzniklé praskliny. Koupit ho můžete ve formě speciální plastelíny s převládajícím obsahem epoxidové pryskyřice z bisfenolu A a epichlorhydrinu, anebo jako dvojsložkové lepidlo. V tomto případě se po smíchání velmi rychle vytvrzuje při pokojové teplotě. Vždy se řiďte návodem konkrétního výrobku.

Nejlepší je prevence

Pokud chcete mít umyvadlo co nejdéle v pěkném stavu, vyvarujte se zbytečné manipulace s ostrými a těžkými předměty. Používejte ho pouze za účelem osobní hygieny. Buďte velice opatrní například při manipulaci s fénem nebo elektrickým holicím strojkem, jejich pád by mohl způsobit na glazuře nehezké následky, v horším případě i prasknutí umyvadla. V takovém případě nezbývá než jej vyměnit za nové.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.bonami.cz, www.chytre-bydleni.cz