Když na hliněný květináč poklepete dřevem, snadno zjistíte, zda je čas zalévat, či nikoli.
Zdroj: Andrea Melenová

Jak správně zalévat pokojovky: Napoví vám, když poklepete dřevem na květináč

Už si nevíte rady s pokojovými rostlinami, kterým se nedaří? Listy hnědnou, rostlina je zvadlá a hyne, i když ji pravidelně zaléváte. S největší pravděpodobností jde o špatnou zálivku. Jak poznat, kdy pokojovka potřebuje vláhu, a kdy jí má naopak příliš?

Každá pokojová rostlina má jiné nároky, je tedy určitě potřeba informovat se, co ta vaše konkrétní potřebuje. Obecně však platí, že když mají pokojovky vody hodně, proléváte je často, tak kořínky uhnijí, protože nemají šanci nikdy proschnout. Když je vody málo, nejaktivnější kořínky uschnout a rostlinka pak nemá jak absorbovat potřebnou vláhu. V obou případech listy začnou hnědnout a usychají.

pokojové rostliny, uvadnutí Suchá nebo přelitá pokojová rostlina vždy zvadne. Zdroj: Profimedia

Dotkněte se zeminy

Zásadní dovednost pro spokojené pokojovky je umět rozeznat, zda rostlina potřebuje vodu či nikoli. Není to nic obtížného, stačí se naučit pár triků.

  • Podívejte se na substrát v květináči. Je horní vrstva světlá? Pokud ano, znamená to, že je suchá.
  • Ověřit to můžete i tak, že se dotknete zeminy a pokud vám na prstech neulpí a zůstanou poměrně čisté, musíte pokojovku zalít. V opačném případě, kdy se vám hlína nalepí na ruce, má rostlina vody dost.
  • Můžete použít i špejli, podobně jako když pečete bábovku a potřebujete zjistit, zda je hotová. Stejně tak ji zapíchněte i do květináče. Pokud na ní zůstane nalepená hlína, se zálivkou ještě počkejte. Suchá špejle značí, že je rostlinu potřeba zalít.

suchý substrát, květináč, pokojová rostlina Sáhněte na substrát prsty. Zdroj: Andrea Melenová

suchý substrát, květináč, pokojová rostlina Pokud zůstanou téměř čisté, rostlina potřebuje vodu. Zdroj: Andrea Melenová

Poklepejte dřevem

Máte-li hliněné květináče, stačí poklepat na květináč něčím dřevěným - kouskem prkýnka, štěpinkami nebo třeba vařečkou. Uslyšíte-li vysoký zvonivý zvuk, je zemina uvnitř suchá. Dutý zvuk vydává květináč s vlhkou zeminou. Pokud si nejste jisti zvukem, který vydává váš květináč, podívejte se na naše video.

pokojové rostliny, parapet, zalévání Pokojovky je ideální zalévat buď dešťovou nebo odstátou vodou z kohoutku pokojové teploty. Zdroj: Profimedia

Zachraňte pokojovku

A jak zachránit uvadající pokojovku s hnědnoucími listy? Vyndejte ji i s balem z květináče a zkontrolujte kořeny. Cítíte-li kyselý hnilobný zápach, je pokojovka přelitá, ale dá se zachránit. Hnijící kořeny odřízněte, nechte proschnout a ošetřete práškovým dřevěným uhlím nebo skořicí. Poté ji přesaďte do menšího květináče a substrát smíchejte s pískem v poměru 1:1.


Zdroje: www.obyvat.czwww.prozeny.cz

Akční letáky