Bazalku je třeba zaštipovat.
Zdroj: Profimedia

Mnoho lidí zaštipuje bazalku špatně a ničí ji: Naučte se to správně

Jak se daří vaší bazalce? Oblíbená bylina je trochu citlivka, ale jakmile pochopíte, kde a jak se jí bude nejlépe dařit, poroste jako divá. A co teď? Umíte bazalku správně zaštipovat? A proč vlastě zaštipovat? Na to je jednoduchá odpověď.

Zdroje: www.idnes.czceskozdrave.cz

Přišel čas letnit bazalku 

Bazalka je jedna z nejoblíbenějších bylinek, které si můžete vypěstovat, ale také koupit v zahradnictví i supermarketu. Slabší rostliny koupené v potravinách nebývají nejlepšími sazenicemi, nicméně i ty se někdy pěkně chytí a rostou. Ať už jste si bazalku pořídili kdekoli, teď přišla doba, kdy ji můžete začít letnit za oknem, na verandě či zahrádce. Teplomilné bazalky to přímo milují a venku se jim často daří mnohem lépe než v kuchyni na parapetu.

Bazalka připravená k přesazení už nechce čekat ani chvilku Bazalka je na chlad choulostivá bylinka, kterou lze pěstovat i doma a letnit během teplých měsíců.  Zdroj: Shutterstock.com

Vyzkoušejte i jiné druhy bazalky

Jste-li bazalkoví fanatici a zelené aromatické lístky se staly součástí vašich kulinářských fantazií i počinů, pak by vás mohlo zajímat, že bazalka není jen jedna. Různé jiné druhy bazalek jsou stejně aromatické a často mnohem odolnější. Napovídá to už jejich vzpřímený, silnější a nepatrně dřevnatější stonek, který vzrůstem připomíná víc mátu než bazalku.

Pěstovaní robustnějších bazalek se rozhodně dá doporučit i začátečníkům. Tyto rostliny často lépe tolerují výkyvy v teplotách, zálivce či oslunění. Dobře známá bylinka ze supermarketů je bazalka pravá (Ocimum basilicum), mezi další druhy, které můžete vysít nebo koupit v zahradnictví patří bazalka posvátná (Ocimum sanctum), bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum) či bazalka americká (Ocimum americanum) a další.

Varieta bazalky s jemně tónovanými listy a nádechem skořice Bazalek je až 35 druhů. Najděte si tu, která vám poroste nejlépe.  Zdroj: autor Nattika / Shutterstock.com

Zaštipování potřebuje každá bazalka

Bazalky je třeba nejen zalévat a poskytnout jim vhodné pěstební podmínky, ale také je zaštipovat. Zaštipováním pomůžete rostlině udržovat pěkný tvar, ale hlavně ji také povzbudíte k rozkošatění a zahuštění. Nejde o nic víc než správně sklízení, a pokud nekonzumujete a neodebíráte části rostliny dostatečně často, pak to udělejte jednou za čas pořádně a ze sklizené zeleně připravte třeba lahodné pesto.

Zaštipujte těsně nad úžlabím, kde vidíte drobné nevyvinuté lístky. Zaštipujte těsně nad úžlabím, kde vidíte drobné nevyvinuté lístky. Zdroj: Profimedia

Jak zaštipovat bazalku

Zaštipování bazalky je neobyčejně jednoduché. Pravidla jsou v podstatě jen dvě.

Nikdy nezasahujte do dřevnatící části rostliny, protože pak rostlina špatně obráží. Rostlinu zaštipujte, respektive zkraťte klidně až o jednu třetinu větvičky. Nejlepší místo zaštípnutí, utržení, odstřižení neboli prostě zkrácení je těsně nad úžlabím lístků, ve kterém jsou patrné maličké nevyvinuté lístky. Právě v tomto místě obsahuje rostlina růstový hormon, který napomůže rychlému rozkošatění. Z tohoto úžlabí se pak rostlina rozvětví.

Akční letáky