Zdroj: Youtube

Nová zelená úsporám

Pro koho to je: Pro majitele rodinných domů, ale i podílníky v SVJ a bytových družstvech, případně fyzické nebo právnické osoby, které bytové domy vlastní. Dotační program je možné využít jak pro stávající domy, tak pro novostavby.

Na co se používá: Slouží k realizaci rozsáhlejších změn. Dotaci můžete využít například na zateplení, fotovoltaické systémy, využití odpadní či dešťové vody, pořízení zelené střechy nebo ekologičtějšího způsobu vytápění. Také na řízené větrání, solární ohřev vody i třeba pro vybudování přípojky pro napájení elektromobilů.

Kolik můžete čerpat: například až 950 tisíc Kč na zateplení, 140 tisíc Kč na nový kotel, 160 tisíc Kč na fotovoltaiku nebo 100 tisíc Kč na zelenou střechu.

Kdy dostanete peníze: Ve většině případů po dokončení projektu, žádat můžete dokonce i zpětně za projekt, který byl zhotovený po 1. lednu 2021. Některé dotace i v rámci Nové zelené úsporám ale fungují zálohově, například dotace pro systém využití dešťové vody.

Nová zelená úsporám light

Pro koho to je: Pro vlastníky rodinných domů, bytů, podílníky v bytovém družstvu i majitele rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení. Zároveň musejí majitelé spadat do takzvané nízkopříjmové skupiny – pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod třetího stupně, případně příspěvek na bydlení nebo na dítě.

Na co se používá: Na zateplení, výměnu oken (včetně třeba instalace venkovních žaluzií) a vchodových dveří a pořízení solárního ohřevu vody. Jde především o dílčí úpravy mimo větší rekonstrukci.

Kolik můžete čerpat: až 250 tisíc Kč na zateplení, až 50 tisíc, respektive 70 tisíc Kč na solární ohřev vody (podle toho, jestli vyměníte i bojler) a až 5500 Kč/m2 na výměnu oken nebo vchodových dveří.

Kdy dostanete peníze: Předem. Přesně tedy víte, jakou část nákladů dotace pokryje.

Oprav dům po babičce

Pro koho to je: Pro vlastníky nebo i spoluvlastníky starších rodinných domů, kteří ale nesmějí vlastnit jinou nemovitost.

Na co se používá: Základem je v tomto případě vždy zateplení domu, můžete ho ale kombinovat s dalšími opatřeními. Výše dotace pak může dosáhnout takové výše jako v Nové zelené úsporám.

Kolik můžete čerpat: až 1 milion Kč na zateplení a další peníze na další úpravy, za každé dítě v rodině je pak bonus 50 tisíc Kč.

Kdy dostanete peníze: Předem.

Co na to odborník

Zajímá vás, na co myslet při opravě starého domu? Nebo jak zažádat o dotace na rekonstrukci? I na to se naše redaktorka ptala Michala Průši ze společnosti Huntsmann Building Solutions. 

Jaký je rozdíl v rekonstrukci padesát a třeba dvě stě let starého domu?

Budete-li rekonstruovat opravdu velmi starý dům, sto i více let, počítejte s tím, že rekonstrukce bude zcela zásadní a kompletní. Mnohdy zůstanou pouze obvodové zdi. U domů, které jsou staré řekněme čtyřicet nebo padesát let bývá výhodou, že jsou stavěné z kvalitnějších materiálů, mají lepší obvodové zdi, ale i stropy, nemusíte řešit statiku. Rekonstrukce se tedy někdy nemusí dělat tak podrobná.

Je možné v tomto případě „dobře“ nastavit rozpočet?

Pokud se učiní v první fázi velmi kvalitní průzkum a zhodnotí se dobře stav nemovitosti, nemusely by na vás číhat příliš velké vícenáklady. Doporučuji ale ještě počítat minimálně s deseti až dvaceti procenty, která mohou být nad rámec rozpočtu. V čase se může měnit řada věcí, může dojít ke zdražení materiálů, prodloužení vlastní realizace a samozřejmě se mohou objevit skryté vady nebo překážky, které budete muset vyřešit. Rozhodně nelze počítat s tím, že rozpočet bude přesný.

Co je dobré udělat, pokud chceme využít na rekonstrukci dotaci?

Já osobně doporučuji to svěřit firmě, která ji za vás vyřídí. Je totiž nutné doložit mimo jiné průkaz energetické náročnosti budovy nebo mít projektovou dokumentaci, bez které nelze dotaci čerpat. A je snazší mít tuhle část rekonstrukce bez starostí.

Poslechněte si nás

V podcastu iReceptář do ucha za vás mluvíme se zajímavými odborníky a inspirativními osobnostmi z nejrůznějších oborů a přinášíme odpovědi na otázky, které vás zajímají.  Novou epizodu najdete každé úterý v poledne nejen na podcastových platformách, ale i na našem webu.

Související články

Zdroj: časopis Receptář