Při zařizování domu nebo bytu se nejčastěji ohlížíme po novém a zároveň cenově dostupném nábytku z nabídky velkoobchodů. Snadno se může stát, že náš interiér sice vypadá velmi úpravně a moderně, ale postrádá osobitost a jedinečný ráz. Přitom originální solitér dokáže divy a dodá celkovému vzhledu bytu potřebný šmrnc. Ať už je to zajímavě potažené staré křeslo, originálně proměněná skříňka nebo stolek s vintage nádechem, použitý nábytek se pod šikovnýma rukama promění v nezaměnitelný kousek, který si kvalitou zpracování a netradičním vzhledem nezadá s drahým designovým nábytkem.

Rozhlédněte se

Mnoho lidí se zbavuje nepotřebného nábytku tím nejjednoduším způsobem, vyhodí ho. Často proto najdete úplné poklady jen tak na ulici, odložené u popelnic nebo v kontejnerech s velkoobjemovým odpadem. Někdo by si nikdy nepřinesl domů věc, kterou našel u popelnice, ale pravdou je, že o původu nábytku koupeném v bazaru nevíte o mnoho více. Záleží jen na vás, zda se chcete nalezenou věcí zaobírat a dopřát jí další využití.

Určitě stojí za to prošmejdit půdy a sklepy u příbuzných a známých. Bývají plné staršího zapomenutého nábytku, který jeho vlastníci nechtějí vyhodit, ale zároveň nemají čas nebo chuť ho renovovat. Rozhlížejte se po starých nočních stolcích, poličkách, křeslech i skříňkách. Nebojte se zeptat a možná objevíte nečekané skvosty, která získáte za odvoz nebo nějakou maličkost.

Bazary i internet

Další možností je obejít bazary a výprodeje. Sice si nezašpiníte ruce, ale za nábytek už něco zaplatíte prostředníkovi. Bazarů s použitým nábytkem je sice v každém větším městě dost, najít nějaký pozoruhodný kousek však nemusí být úplně snadné. Spousta z nich prodavá použitý nábytek nižší kvality nebo levný dovezený nábytek. Nejlepší je sehnat si doporučení, třeba přes internetové diskuze. Jinak se pro vás shánění nábytku může stát pořádným žroutem času.

Rychlým a jednoduchým způsobem nákupu je najít vhodné nabídky na internetu. V současné době i spousta kamenných prodejen má své webové stránky, kde najdete fotky a popis aktuálního zboží. Jednotlivci pak nejčastěji prodávají starší věci na prodejních stránkách bazarů nebo online tržištích, kde je zboží k dostání za pevné ceny, případně v aukčních nabídkách začínajících klidně na jedné koruně.

Dát věci nový smysl

Aktivním uživatelům internetu se otevírá ještě jeden lákavý způsob na získání užitečných věcí snadno a s malými finančními náklady. Nepotřebný nábytek, ale i staré oblečení nebo zařízení do bytu nabízejí původní majitelé na webových stránkách (například nevyhazujto.cz nebo vsezaodvoz.cz) nebo ve skupinách na sociálních sítí (hledejte hesla jako swap, zero waste, za dovoz apod.). Takové kousky jsou k dispozici většinou za odvoz nebo je lze vyměnit za jinou věc, která přebývá naopak vám. Tento způsob je mnoha lidem blízký, snaží se totiž minimalizovat množství odpadu a dopřát spotřebnímu zboží co nejdelší životnost. Předávání neužitečných věcí dalším lidem, kteří jim vdechnou nový život, je skvělou alternativou pro nákupy stále nového zboží. Umožní nejen smysluplně využít předměty, které ještě mohou někomu posloužit, ale podporuje i zodpovědné nakládání s přírodními zdroji a energií. Zvlášť ve větších městech se za den objeví několik desítek nabídek a často se jedná o skvěle zachovalé kousky.