Nejedná se jen o nevzhledné mapy na stěnách nebo v koupelně. Jedná se o nebezpečí pro vaše zdraví. Plíseň se může stát původcem mnoha zdravotních potíží jako jsou alergie, astma, kašel, ale třeba i něco vážnějšího. I to jsou důvody, proč s ní zatočit hned, jakmile se začnou na stěnách objevovat první flíčky a nečekat, až doroste do obřích rozměrů.

Bílý ocet, účinná zbraň

K odstranění plísně nemusíte využívat chemické prostředky typu Savo. Vystačíte si i s tím, co najdete ve špajzu. Skvěle zabírá například jedlá soda nebo klasický ocet. Jak využít sílu octa a zbavit se plísně nadobro se podívejte ve videu na YouTube kanálu Toni Interior:

Zdroj: Youtube

Před plísní se nic neschová

Plíseň vzniká prakticky všude, kde má dobré podmínky pro rozšíření. Ovšem na stěnách místností je vznik plísně spojen s vlhkostí a určitou teplotou. Pokud tedy máte doma přetopeno zhruba na 25 °C a zároveň máte v pokojích vlhko, nevědomky tak plísni připravujete velmi skvělou půdu pro vznik a šíření. Ty se ještě násobí rozložením nábytku. Pohovky či skříně přisunuté těsně ke stěnám také nejsou zcela ideální. Proto se často nestačíte divit, když se pouštíte do generálního úklidu a kusy nábytku odsunete.

Vždy najděte zdroj plísně

Plíseň nemusí být ale výsledkem jen kondenzace vlhkosti v místnosti. Jakmile se na stěnách objeví, jako první krok je vždy dobré najít její zdroj. Může se klidně jednat o prasklou trubku nebo střechu, která netěsní. Zdroj ihned odstraňte. Pak se vrhněte na zbytek.

Nikdy ne za sucha

Nikdy ji však neodstraňujte za sucha. Spóry mají tendenci se rychle rozptýlit do okolí. Nejen, že byste si tak kontaminovali zbytek místnosti, ale mohli byste se jich nadýchat. I proto je lepší si pro takový účel vzít respirátor.

Odstraňte, co můžete

V první řadě odstraňte vše, co je plísní napadeno. Popřípadě vyčistěte, pokud se jedná o nábytek. Pak si vezměte na pomoc bělidlo, nařeďte v poměru díl bělidla ku třem dílům vody a přelijte do rozprašovače. Zeď roztokem postříkejte a nechte několik minut působit.

Poté si vezměte si do ruky houbičku a pusťte se do drhnutí. Místnost nechte pořádně vyschnout. Nábytek do ní vraťte, až budou zdi zcela suché a místnost řádně vyvětraná. Pamatujte, že tentokrát musíte umístit nábytek o něco dál od stěny, aby se plíseň nevrátila. Místnost pravidelně větrejte. Zvážit můžete i pořízení odvlhčovače vzduchu.

Související články

Zdroje: www.nanospace.cz, ceskykutil.cz, www.maliri-nateraci.cz