Pokud jste hodili omylem svetr při praní do jiné „várky“ a vypadá to, že ho oblékne tak akorát vaše dítě, nehažte flintu do žita. Situace totiž není neřešitelná! Stačí využít pár osvědčených tipů a zmenšený svetr snadno vrátíte do původního tvaru a velikosti. Jak přesně postupovat?

Jak prát kašmír, vlnu, alpaku a jiné pleteniny se podívejte v YouTube videu na kanále Kateřina Studená:

Zdroj: Youtube

Prevence na prvním místě

Abyste situaci sraženého svetru předešli, vždy před praním prádlo pečlivě protřiďte. Každý druh tkaniny totiž vyžaduje speciální péči, a tedy i praní na jinou teplotu. U vlněných věcí je zpravidla uvedeno, že nejvyšší teplota, kterou snesou, se pohybuje okolo 30 °C. Jakmile dojde k maléru a teplota je vyšší, dochází k vysrážení materiálu.

Přestože není technicky možné sražené oblečení roztáhnout, lze uvolnit vlákna a díky tomu svetru vrátit původní tvar. Využít k tomu můžete některý z níže uvedených postupů. S polyesterem a hedvábím toho však bohužel už moc nenaděláte. Úspěchu však zaručeně dosáhnete u svetrů z přírodních materiálů.

Využijte mrazák

Na záchranu svetru po sražení můžete využít obyčejný mrazák. Postup je velice jednoduchý. Nejprve zničený svetr zabalte do alobalu a poté ho vložte ještě do plastového sáčku. Takto připravený balíček vložte na pár hodin do mrazáku. Když svetr vyndáte a vybalíte, můžete opatrně začít s jeho natahováním do požadované velikosti. Na závěr celý svetr vyhlaďte dlaněmi.

Vychytávka se šamponem

K záchraně sraženého svetru můžete použít také vlasový dětský šampon, který je šetrný k vláknům. Díky svému složení se jednotlivá vlákna povolí a svetr bude rázem opět nositelným. Sražený svetr pečlivě ponořte do nádoby s teplou vodou a 1 lžící vlasového šamponu na dobu 15 až 20 minut. Voda nesmí být nikdy studená ani příliš horká, jinak se kýženého výsledku nedočkáte. Následně svetr vyjměte a lehce z něj vymačkejte vodu. Nikdy však oblečení neždímejte! Pak svetr rozložte na rovnou plochu mezi dva ručníky a vysajte další přebytečnou vodu. V tuto chvíli můžete začít s natahováním.

Nemáte šampon? Funguje i kondicionér

Pokud vám doma zrovna došel šampon, můžete použít i kondicionér na vlasy, který má stejné účinky i postup použití. I v tomto případě bude výsledek uspokojivý.

Související články

Zdroje: www.adbz.cz, www.prozeny.cz, www.nasdum.eu