Kuchyňská podlaha by měla být dostatečně odolná vůči tekutinám.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jakou podlahovou krytinu vybrat do kuchyně?

Kuchyně je nepochybně specifickým místem v každé domácnosti, už jen proto, že podlaha je právě v této místnosti vystavena podstatně větší zátěži. Jednat se může o nečistoty, možnost rozlití vody i padající talíře. Asi každý, kdo si vybírá novou podlahu, si přeje, aby vydržela co nejdéle. Jakou variantu v nepřeberném množství podlahových krytin vybrat? Víme to.

Která podlaha není vhodná?

Hned v úvodu si představíme podlahy, jimž je dobré se v kuchyni vyhnout. Z výběru byste měli vyřadit kluzkou podlahu, u níž hrozí poranění. Vhodná není také méně kvalitní laminátová podlaha, která se v případě rozlití vody během krátké doby trvale poškodí. V případě volby dlažby se vyhněte bílým spárám, jež se velmi rychle zanesou nečistotami. Vhodnou volbou není také koberec, který je náročný na údržbu a v případě znečištění se velmi těžce tyto usazeniny odstraňují.

Kuchyňská podlaha by měla být dostatečně odolná vůči tekutinám. Kuchyňská podlaha by měla být dostatečně odolná vůči tekutinám. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podlaha odolná proti tekutinám

Téměř každému z nás se někdy stalo, že v kuchyni omylem vylil vodu, podlahová krytina by proto právě z tohoto důvodu měla být odolná proti vodě. Jakým podlahám se vyvarovat? Vhodnou volbou není dřevěná podlaha bez povrchové úpravy a levná laminátová podlaha. Naopak voda ani v nejmenším neuškodí dlažbě, která je velmi častou volbou právě do kuchyně, a také vinylové podlaze. Lepené vinylové dílce Thermofix či Imperio jsou mimořádně odolné vůči tekutinám díky jejich složení a rozměrové stálosti.

FatraClick dub světlý FatraClick dub světlý Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odolnost na prvním místě

Upadl vám někdy v kuchyni talíř na zem? Rozhodně nejste jediní, s nehodami v kuchyni se setká téměř každý zapálený kuchař. Nepodceňujte proto kvalitu podlahy a zvolte tu, která vyplní vaše nároky na vysokou odolnost. V případě volby dlažby se vám například může stát, že společně s talířem rozbijete i dlaždici, či dojde k částečnému odštípnutí, které naruší celkový vzhled a při kontaktu vás ostrá hrana může zranit. Jakou podlahu tedy zvolit? V tomto případě je ideální volbou opět syntetický vinyl, jenž vyniká svou vysokou odolností i jednoduchou údržbou.

Zaměřeno na údržbu

Drobky, skvrny, kapky – to je výčet nečistot, s nimiž se při každodenní práci v kuchyni musíte potýkat. Jakou podlahu zvolit, abyste si úklid co nejvíce usnadnili a urychlili ho? Za nejlepšího společníka do kuchyně, i co se údržby a úklidu týče, by se dal opět považovat lepený vinylový dílec. V případě mechanického poškození lze tento materiál snadno opravit, stačí jednoduše vyměnit poškozený kus a nalepit jiný. Vinylovou podlahu můžete jednoduše vysát nebo vytřít mopem.

Podlahová krytina z vinylových dílců Fatra Thermofix. Podlahová krytina z vinylových dílců Fatra Thermofix. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podlahové topení a podlaha

Chodíte doma rádi bosi? Pak jistě oceníte podlahové topení, a to i v kuchyni. Ne všechny podlahové krytiny jsou však v případě podlahového topení vhodné. Vhodná je dlažba, vinylová podlaha i kvalitní laminátová podlaha. Při volbě podlahového topení se naopak příliš nedoporučují krytiny s vysokým tepleným odporem, mezi něž patří dřevěná a korková podlaha.

Kvalitní podlahy od českého výrobce? Podlahy Fatra

Jen málokdo si při vyslovení spojení české vinylové podlahy nevybaví společnost Fatra, a.s., Český výrobce kvalitních vinylových podlah, ať už se jedná o vinylové dílce Thermofix, plovoucí vinylové podlahy FatraClick nebo LINO Fatra, to je Fatra, a.s. s bohatou historií na trhu.

Akční letáky