obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jaký typ venkovní žaluzie vybrat z široké nabídky na trhu?

Venkovní stínicí technika pro rodinné domy a budovy právem bývá součástí projektů a staveb. Představuje funkční, ale i architektonický prvek. Které typy stínicí techniky si zákazníci vybírají nejčastěji?

[Komerční prezentace]

Venkovní žaluzie

V současnosti jsou venkovní žaluzie nejžádanější a nejrozšířenější formou venkovního stínění. Oblíbené jsou mezi uživateli a také mezi architekty, kteří je rádi navrhují do velkých prosklených ploch fasád, tzv. zdvihacích posuvných dveří — HS portálů, oken i balkonových dveří moderních funkcionalistických domů a budov.

Venkovní žaluzie Isotra na rodinné vile Venkovní žaluzie Isotra na rodinné vile Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Venkovní žaluzie jsou výjimečné díky možnosti stahovaní a naklápění hliníkových lamel. Ty dovolují regulovat jak vnitřní intenzitu denního světla, tak interiérové teplo, resp. tepelné zisky ze slunečního záření.

Typy venkovních žaluzií podle tvaru lamely

Venkovní žaluzie Isotra se liší profilem použitých lamel. Existují tři typy profilů:

  1. Lamela tvaru C
  2. Lamela tvaru Z
  3. Lamela tvaru S

Při volbě venkovních žaluzií hraje roli také šíře (hloubka) lamely. 
Značka Isotra nabízí šíře: • 50 mm • 65 mm • 70 mm • 80 mm • 90 mm.

Venkovní žaluzie Isotra Zetta 90 na zimní zahradě Venkovní žaluzie Isotra Zetta 90 na zimní zahradě Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V praxi se venkovní žaluzie označují dle tvaru lamely a její šíře. Firma Isotra, a. s., nabízí tyto základní typy:

  • Cetta 50, Cetta 65, Cetta 80, Cetta 80 Flexi
  • Zetta 70, Zetta 90
  • Setta 65, Setta 90

(Jiní výrobci mohou mít i nepatrně odlišné šíře např. 63, nebo 93 mm.)

Který typ venkovní žaluzie je pro můj dům nejlepší?

Každý typ venkovní žaluzie má svoje výhody a nevýhody. Základním modelem značky Isotra je Cetta 80, nejžádanějším Zetta 90, designovým provedením vyniká Setta 90.

Cetta 80

Tvar lamely dobře odráží a rozptylují sluneční paprsky, nevýhodou bývá to, že při silném větru o sebe mohou konce lamel „cinkat“ což může být rušivé. Tato žaluzie může být vedena ve vodících lištách nebo lankách, což typy Zetta a Setta nemohou. Lanka jsou méně opticky rušivá než vodící lišty, proto je mnoho zákazníků a architektů upřednostňuje.

Detail lamely Zetta 90 a lamely Cetta 65 Detail lamely Zetta 90 a lamely Cetta 65 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zetta 90

V současnosti nejvíce používaným typem venkovní žaluzie z nabídky společnosti Isotra je Zetta 90. Její lamely tvaru jsou nejen vysoce odolné proti větru, ale jsou vybaveny těsnícím gumovým profilem, který zabraňuje cinkání lamel o sebe. Žaluzie dokonale stíní také díky tvaru lamely; v uzavřeném stavu nepropouštějí do interiéru prakticky žádné světlo.

Setta 90

Tento typ používá obdobu lamelu ve tvaru Z, ale její křivky jsou zaoblené a mají tvar písmene S nebo vlnky. Jednotlivé lamely jsou rovněž vybaveny těsnícím gumovým, který zabraňuje cinkání sklopených žaluzií ve větrném počasí.

Podomítkové, nebo přiznané venkovní žaluzie?

Pokud je to možné, tak se již ve fázi projekce domu počítá s uložením kastlíku pro venkovní žaluzii pod omítku budoucí fasády a to v úrovni nadokenního překladu. Tento kastlík (box) slouží ke skrytí venkovní žaluzie ve staženém stavu nad oknem pod omítkou tak, aby stínicí systém nerušil vzhled fasády ani neomezoval volný výhled z oken, případně nesnižoval výšku dveřního otvoru.

Podomítkové provedení žaluzie Zetta 90 Podomítkové provedení žaluzie Zetta 90 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stejně tak lze do fasády skrýt podomítkové lišty bočního vedení žaluzií, aby nerušily vzhled a nemusely se montovat na rámy oken, ostění či přímo na fasádu.

V případě, že nelze kastlíky a lišty zabudovat pod fasádu, například u hotové stavby, při rekonstrukci domu nebo z jiných důvodů, používá se tzv. přiznané provedení s viditelným krycím plechem boxu žaluzie a vodícími lištami montovanými na rám okna.

Pohon venkovní žaluzie

Dnes už prakticky každá stavba ve fázi projektu počítá s instalací motorických venkovních žaluzií. Motor venkovní žaluzie je umístěn uvnitř horního nosiče venkovní žaluzie. K elektrické sítí s napětím 230 V je připojen kabelem a Hirschmann konektorem.

Motor pro venkovní žaluzii Somfy J4WT Motor pro venkovní žaluzii Somfy J4WT Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Existují motory buď bez přijímače dálkového ovládání, nebo s přijímačem. Motory s přijímačem je možné uvádět do chodu dálkovým ovladačem. Ovladače od firmy Somfy patří k nejpoužívanějším. 

  • Pro motorový pohon je potřeba přivést kabel s napájením k místu pro uložení kastlíku. Pro případné kabelové napojení na řídicí systém domu je nezbytný i datový kabel.

Venkovní žaluzie lze ovládat také klikou, ale je to značně nepraktické a někdy i montážně těžko proveditelné. U typu venkovní žaluzie Cetta 50 je možné i ovládání nekonečnou šňůrou.

Dálkový ovladač Somfy Telis 6 Chronis Dálkový ovladač Somfy Telis 6 Chronis Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řízení venkovních žaluzií

Jak již bylo zmíněno, většina venkovních žaluzií je ovládána motorem uvnitř žaluzie, který stahuje nebo vytahuje lamely a také je naklápí. Tyto motory mohou být řízeny řídicím systémem od různých výrobců, například Loxone, ABB, Schneider, Jablotron, atd. V podstatě se jen napojí na řídicí systém domu a pracují tak, jak jim systém určí.

Řídící systém Somfy Tahoma pro řízení žaluzií a dalších zařízení Řídící systém Somfy Tahoma pro řízení žaluzií a dalších zařízení Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Existují také motory s přijímačem dálkového ovládání od firmy Somfy a to s protokolem RTS a nejnovějším protokolem IO. Tyto motory poté uživatel ovládá bezdrátově pomocí dálkového ovladače a popřípadě bezdrátového řídicího systému Somfy TaHoma, který umožňuje řídit veškeré žaluzie a mnoho jiných zařízení v domě prostřednictvím PC nebo Smartphonu.

Akční letáky