Bikarbonát sodný, známý jako jedlá soda, nejspíš nejčastěji využíváte v kuchyni při vaření. O jeho čisticích účincích jste ale už určitě slyšeli. Jeho schopnost absorbovat vlhkost, neutralizovat pachy a čistit povrchy jej činí nepostradatelnou surovinou každé domácnosti. Víte, na co všechno jej můžete použít v ložnici a proč byste ho měli dát právě pod postel?

Jedlá soda může být v domácnosti opravdu všestranným pomocníkem! Jak ji správně používat, zjistíte z videa na YouTube, na kanálu Vařímjakošéf cz:

Zdroj: Youtube

Účinný pohlcovač vlhkosti

Jedlá soda je známá svými absorpčními vlastnostmi, a proto je vhodné ji umístit v jedné či dvou nádobách přímo pod postel. Ptáte se proč? Každá ložnice totiž čelí určité míře vlhkosti. Může jít jak o přímý dopad vlhkého vzduchu, tak i o pot nebo netěsnící stěny. Vlhkost pod matrací pak může způsobit celou řadu problémů, včetně tvorby plísní a roztočů, které mohou negativně ovlivnit kvalitu spánku i vaše celkové zdraví. Jedlá soda však dokáže zachytit nadbytečnou vlhkost a zabránit jejímu pronikání do matrace a postele.

Odstranění nepříjemných pachů

Kromě vlhkosti jedlá soda ovšem pohlcuje i nepříjemné pachy, což je další velkou výhodou této běžné suroviny z kuchyně. Jestliže tedy nasypete sodu do misky a umístíte ji pod postel, ložnice se během několika hodin stane svěžím a čistým prostředím bez jakýchkoliv zápachů. Ty bývají velkým rušitelem spánku a odpočinku, jelikož se mohou vstřebávat do různých částí postele, včetně matrace, povlečení, nebo dokonce polštářů.

Čisticí a dezinfekční prostředek

Jedlou sodu lze použít i jako přírodní čistič a dezinfekční prostředek na matrace. Stačí povrch matrace posypat tenkou vrstvou sody, nechat působit několik hodin a poté odsát přebytečný prášek luxem. Tím účinně odstraníte veškeré nečistoty, bakterie i roztoče, aniž by bylo nutné použít agresivní chemické čistící prostředky.

Odstranění skvrn z matrace

Kromě různých mikroorganismů mohou být na matraci rovněž nevzhledné skvrny od potu, moči nebo tělových olejů. Kromě toho, že nevypadají na bílé matraci vůbec dobře, mohou být také zdrojem nežádoucího zápachu. Na tyto skvrny si proto vytvořte pastu z jedlé sody a vody. Tu pak naneste na postiženou oblast matrace a nechte působit po dobu několika hodin. Poté místo očistěte vlhkou houbičkou a nechte matraci dobře vyschnout.

Osvěžení zašlého koberce

Koberec v ložnici může být místem, kde se také hromadí nečistoty, vlhkost a pachy. Stejně jako matraci, tak i koberec stačí jednoduše posypat jedlou sodou a nechat působit třeba přes noc. Následně koberec důkladně vysajte, abyste odstranili veškeré nečistoty spolu s jedlou sodou. Uvidíte, že se v takto vyčištěné ložnici budete cítit zase skvěle!

Související články

Zdroje: puffy.com, jakzdrave.cz, aazdravi.cz