obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jednoduchá úprava topeniště zlepšila hoření uhlí v kotli

Josef Talach z Bystřice pod Hostýnem zdokonalil hoření uhlí v kotli rodinného domku tím, že po zatopení zakrývá hořící palivo obdélníkem kotlového plechu. Překvapilo ho, co vše se tím zlepšilo.

Kotel na pevná paliva Viadrus U22 používám dlouhá léta k vytápění většího rodinného domku. Původně jsem topil výhradně dřevem, které jsem postupně nahrazoval černým ostravským uhlím.

zatápění zatápění Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zatápím tak, že do vyčištěného kotle vložím potřebné množství černého uhlí, nahoře na této uhelné vsázce rozdělám ze dřeva malý ohýnek, který postupně odshora zapaluje uhlí a začíná spalovací proces.

Osvědčený postup jsem časem zdokonalil tím, že při zatápění na ohýnek položím plotničku kotlového plechu o síle 6 mm a v kotli ji ponechám až do úplného vyhoření paliva.

kotlový plech kotlový plech Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výsledný efekt mne doslova udivil. Zcela jednoznačně to má pozitivní vliv na emise — ty jsou opravdu minimální. Zaznamenal jsem rovněž úsporu paliva a zjednodušila se regulace teploty otopné vody ve vytápěcím systému.

Topím s otevřenou komínovou klapkou a proces hoření reguluji dle potřeby ručním nastavováním přívodu primárního a sekundárního vzduchu.

vylepšené hoření vylepšené hoření Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky