obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jednoduché a efektní dekorace ke svátku svatého Valentýna

Oslavy svátku zamilovaných máme spojené především s romantikou, se symbolem srdce a červenou barvou symbolizující lásku a vřelý vztah. Romantickou atmosféru můžeme vytvořit poměrně snadno, hlavní je dobrá nálada, příjemní prostředí a společnost milované osoby. Není nutné utrácet za drahé dárky ani za výzdobu. Ta vlastnoručně vyrobená ve výsledku vždy potěší více.

Dárek nebo bonboniéra ve tvaru srdce potěší každou ženu. Dárek nebo bonboniéra ve tvaru srdce potěší každou ženu. Zdroj: Shutterstock.com / Masson

Srdce jako zažitý symbol lásky nás provází celým naším životem. Vyjadřuje naše nejhlubší city, často nejen lásku, ale také statečnost, odvahu, ale i sebeobětování. Tento symbol je rozšířen v mnoha kulturách a prakticky každý člověk zná jeho význam. Se srdcem se pojí mnohá rčení jako například: „Slepit se dá vše, kromě zlomeného srdce“ nebo „Budiž srdce šťastné nebo trpící, vždy potřebuje ještě jedno k sobě“. Možná sami znáte další rčení nebo citáty pojící se s tímto orgánem lásky. Je pravdou, že jen symbol srdce v nás vyvolává pocity lásky a hlubokého citu. A právě proto se stalo také symbolem svátku všech zamilovaných - svátku svatého Valentýna.  

Když oslavujeme doma

Mnozí z nás se na oslavu svátku zamilovaných vydávají na nejrůznější romantické výlety, kde si ve dvou užívají příjemné chvíle. Mnozí ale zůstávají doma, aby oslavili tento svátek ve svém obvyklém prostředí. Pro ty máme několik nápadů, jak romantickou atmosféru navodit doma pomocí vkusné výzdoby.

Valentýnská výzdoba obvykle sestává z  různě vytvořených  srdíček. Valentýnská výzdoba obvykle sestává z různě vytvořených srdíček. Zdroj: Shutterstock.com / Anatoliy Cherkas

Věnec ve tvaru srdce

Prostřený stůl vyladěný do červena vytvoří tu správnou romantickou náladu. Prostřený stůl vyladěný do červena vytvoří tu správnou romantickou náladu. Zdroj: Shutterstock.com / Milleflore Images

Ačkoli věnce mívají většinou kulatý tvar symbolizující celistvost a spojení, rozhodně je právě svatý Valentýn, tedy 14. únor tím pravým dnem, kdy se hodí vytvořit věneček ve tvaru srdce. Využít k tomu můžete podložky zakoupené v zahradních centrech, nebo si základ takového věnce vytvořit sami například z ohnutého drátu nebo čerstvých vrbových proutků. Na takový základ pak můžete vytvořit například červené bambulky z vlny, nebo květy z papíru či látky, ale také navazovat sušené květiny a dozdobit stuhou v odpovídající barvě a vytvořit tak nevšední dekoraci pro tento slavnostní den.

Girlandy a závěsy ze srdíček

Na vytvoření působivých girland budete potřebovat jen barevný papír, ostré nůžky a červený provázek. Srdíčka stříhejte podle šablony, ať jsou jedno jako druhé a střídat můžete například růžovou barvu papíru s červenou. Jakmile máte dostatek srdíček, nalepte je na provázek a polepené provázky pak navažte na dřevěnou laťku a máte závěs třeba do dveří nebo na okno.

Látková srdíčka - něco pro švadlenky

Srdíčka se zápichem využijte například do vázy nebo do kytice. Srdíčka se zápichem využijte například do vázy nebo do kytice. Zdroj: Shutterstock.com / Subbotina Anna

Látková srdíčka vypadají velmi pěkně, jsou-li ušita z červených látek, ať už z kanafasu nebo z jednobarevných kousků látky. Z různě velkých látkových srdíček vycpaných vatelínem nebo vatou se dá složit půvabný věneček. Plochými vystříhanými srdíčky našitými na polštářový povlak ozdobit polštář, nebo z šitých  srdíček různých barev vytvořte jednoduché zápichy.

Srdíčka jako přízdoba šampaňského nebo větviček ve váze

Motiv srdce se dobře uplatní i na přizdobené lahve pro slavnostní přípitek nebo jako ozdoba ve váze. Máte-li po ruce na zahradě lískový keř nebo kroucenou vrbu, nastříhejte si pár větviček a na ně nalepte vystříhaná papírová srdíčka. K ozdobení lahve využijte splývavou tenkou stužku nebo provázek, a ten nastříhejte. Jeden konec obvažte vždy kolek hrdla lahve a druhý konec provlečte středem srdíčka a udělejte suk.

Svícny a lucerničky s motivem srdce

Lucerničky ve tvaru srdce příjemné osvítí romantické prostředí. Lucerničky ve tvaru srdce příjemné osvítí romantické prostředí. Zdroj: Shutterstock.com / 578foot

Skleněný svícen vyzdobený srdíčky vytvořenými barvami na sklo se bude skvěle hodit na slavnostně prostřený stůl. Stejně tak jej mohou ozdobit červené lucerničky s okýnky ve tvaru srdce. Pro další výzdobu slavnostní tabule využijte například papírové červené ubrousky složené do tvaru srdce a přidejte nějakou půvabnou červenou květinu, ideálně růži, která je sama o sobě symbolem lásky, a tak se pro tuto příležitost skvěle hodí.

Další nápady pro vaši inspiraci jsme shromáždili na nástěnku Receptáře na Pinterestu pod názvem Valentýnské dekorace – DIY.

Akční letáky