Ozdobné věnce patří mezi oblíbené a často používané dekorace. Pokud zastáváte přírodní styl, je vždy nejlepší využít suroviny, které nám zrovna v tu dobu nabízí příroda. A právě teď na podzim máte neomezené možnosti. Příroda je plná barev různých odstínů a váš věnec bude originální. A víte, že nejde jen o obyčejnou ozdobu? Věnce měly už v historii i symbolický význam. Většinou se jednalo o ochranný prvek, který měl chránit domov a rodinu před zlými silami a neštěstím.

Jak podzimní věnec vyrobit? Na to se podívejte v tomto videu z YouTube kanálu Deník nadšené koučky a chalupářky:

Zdroj: Youtube

Spojte příjemné s užitečným

Jakmile půjdete ven na procházku, hrát si s dětmi či venčit mazlíčka, sesbírejte si nejen zajímavé větvičky s pestrobarevným listím, ale i plody, kterých je teď v přírodě nepřeberné množství. Jejich zabarvení je také velice pestré. Stejně tak si můžete z přírody přinést i různé proutí, z něhož si můžete vyrobit základní korpus. Vyhýbat se nemusíte ani trávám, mechům a lišejníkům. Záleží jen na vaší fantazii a zručnosti, jak zajímavě je využijete.

Začněte korpusem

Základem každého věnce je korpus, který budete postupně zdobit. Je na vás, jaký si zvolíte materiál. Můžete využít již zmíněné přírodní proutí, nebo slámu, stejně tak si jej můžete vyrobit z pevnějšího kartonu nebo využít koupený polystyrenový. Pokud zvolíte originální korpus, nemusíte ho celý zakrývat, ale můžete ho přiznat a odekorovat jen v některých částech.

Jak vyrobit papírový korpus

Jednoduše si na kus kartonu nakreslete velikost vámi požadovaného korpusu. Jedno kolečko je velké a uvnitř menší, prostor mezi nimi by měl být dostatečně velký, abyste měli kde dekorovat. Následně korpus vystřihněte a na jednom místě obvažte provázkem či drátkem a utvořte poutko, za které věnec později zavěsíte.

Jak dekorovat

Ze všeho nejlepší je na dekorace použít tavnou pistoli. Je to nejrychlejší a máte jistotu, že budou přichycené suroviny pevně držet. Pracovat můžete i s drátkem nebo různými druhy lepidel. A které podzimní plody lze využít?

Barevné listí

K výrobě věnců využijete jakékoliv listí, může tvořit základní obalovou vrstvu korpusu, ale jistě poslouží i jako zajímavá ozdoba. Nebojte se kombinovat ty správné barvy, podzim jich nabízí přehršel.

Dýně

Typickými plody podzimu jsou dýně. Pokud je máte na zahradě, menší kousky lze využít i na výrobu věnce. Velice vynikají na věnci omotaném zeleným břečťanem, kde vyniknou všechny jejich barevné odstíny i kresby.

Šípky a jeřabiny

Nasbírejte si ke zdobení i plody ve výrazných barvách. Určitě neopomeňte červené šípky a jeřabiny. Hodí se vždy jako dominantní ozdoba, která dá věnci šmrnc.

Kaštany a žaludy

Z kaštanů a žaludů nemusíte s dětmi tvořit jen zvířátka, může z nich být i originální podzimní věnec. Dokonce je lze použít jako jedinou surovinu a korpus s nimi celý polepit. Vznikne vám mohutný a velice elegantní ozdoba jen z těchto plodů.

Šišky

Stejně tak můžete ke zdobení využít všechny možné druhy šišek, nejedná se jen o vánoční ozdobu. Vedle pestrobarevných plodů tvoří velice příjemný doplněk.

Šnečí ulity

Možná, že cestou na procházce narazíte i na šnečí ulity. Na věncích jsou neokoukané a stejně jako v předchozím případě mohou být jedinou surovinou, kterou celý věnec polepíte. Stačí k nim sem tam přidat trochu klásků obilí, suché trávy či mechu.

Zdroje: www.babinet.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.prozeny.cz