Chystáte se na podzimní výzdobu svého domu či zahrady? Využijte přírodních surovin, které v přírodě volně k dispozici. Zužitkovat lze veškeré dary přírody a věci, které vám doma zbývají a zbytečně byste je vyhodili do odpadků. Skvělým dekoračním doplňkem je například jutový pytel, který vám zůstal od brambor, rýže či čehokoliv dalšího. Jakými způsoby je možné ho využít?

Chcete vidět, jak si vytvořit 5 originálních domácích dekorací? Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Juta je na dekoraci to pravé

Jutový pytel je nejen praktickým, ale estetickým materiálem, který se hodí k výrobě mnoha dalších výrobků. Stačí jen zapojit fantazii a s jistou dávkou kreativity z něj můžete vyrobit krásné dekorace, které právě teď na podzim rozzáří váš domov. Jistě se k vám s chutí přidají i děti a zažijete i spoustu legrace.

Jak s jutou pracovat

Pokud se vám zdá jutový pytel příliš tvrdý, neváhejte ho na chvíli namočit v teplé vodě a následně usušit. Bude se vám s ním mnohem lépe pracovat. V každém ohledu je nejlepší si nůžkami nastříhat menší proužky, s nimiž můžete vytvářet dekorace dle libosti.

Nebojte se ani různého uzlování a splétání. Proužky jutového pytle můžete obarvit akrylovými barvami. Tím dodáte svým dekoracím jedinečný vzhled. Jestliže chcete, aby dekorace vydržely déle, naneste na ně nakonec ochranný lak.

Podzimní ikebana na větvi

Vyrobte si zdobnou podzimní dekoraci v podobě ozdobené větve. Během procházky si najděte jako základ výrobku zajímavou větvičku, která je lehce rozvětvená a půjde vám později umístit například na stůl, polici, ale i na zeď či dveře. Stejně tak si nesbírejte různé podzimní trávy, větvičky s plody, barevné listí, ale s přehledem využijete i barevné slaměnky či kousky mechu a různé druhy šišek.

Do středu větvě připevněte drátkem zelenou aranžovací hmotu, do které budete zapichováním dekorovat sebrané suroviny. Mezi ně či jako podklad perfektně využijete proužky jutového pytle, které můžete různě kroutit a přeskládávat, anebo z nich také vytvářet různé konkrétní tvary. Jutovým materiálem můžete větvičku v některých místech i ovinout.

Podzimní věnec

Juta je také perfektním materiálem k výrobě podzimního věnce. Z větví, slámy, a dokonce i juty můžete vlastnoručně vyrobit korpus, ale lze pracovat i s koupeným. Ten můžete jutovými proužky obalit, anebo jenom dozdobit.

Postup je podobný jako v předchozím případě, jen zde budete jednotlivé přírodní materiály vrstvit s citem do kruhu. Ke zdobení lze využít i tavné pistole.

Netradiční truhlík či květináč

Z jutových pytlů lze také vyrobit krásné podzimní truhlíky či květináče. Stačí pytlovinou nádoby omotat nebo oblepit. Můžete je opět obarvit, anebo i pomalovat. Jestliže se vám doma válí někde starý drátěný košíček, můžeme si z něj vyrobit netradiční, originální truhlík v rustikálním venkovském stylu.

Když jej vyložíte jutou, stačí pak jen její boky přeložit a sešít kancelářskou sešívačkou. Dovnitř vložte pevný igelit, do něhož přijde substrát s podzimní výsadbou.

Související články

Zdroje: www.empressofdirt.net, www.kreativnitechniky.cz, www.terrymoda.cz