Spáry mezi kachličkami mají tendenci postupem času šednout
Zdroj: Rozhnovskaya Tanya / Shutterstock.com

Jak vybělit spáry mezi kachličkami: výborně funguje spojení svíčky a zubní pasty

Znáte ten pocit, kdy si hovíte ve vaně nebo si užíváte teplou sprchu a váš pohled dopadne na začernalé spáry mezi kachličkami? „Kde se to tu vzalo?" myslíte si. Každý týden poctivě uklízíte celý byt a koupelnu se záchodem možná téměř denně a stejně spáry černají. Nevěšte hlavu. Pomohou vám věci, které máte doma.

Spáry mezi kachličkami mají tendenci postupem času šednout. Viníkem může být i plíseň, která se tvoří nejen ve spárách, ale také kolem vany či sprchového koutu. Chcete-li se jí zbavit, nejlepším způsobem je použít agresivní chemický přípravek. Pokud máte děti a nechcete používat chemii nebo nejste jejím zastáncem, můžete se inspirovat babskými radami a použít jedlou sodu, ocet, prášek do pečiva nebo zubní pastu.

S čištěním spár pomůže i starý kartáček na zuby. Naneste zubní pastu, vezměte starý zubní kartáček a drhněte Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Zázračná zubní pasta

Zubní pasta je neodmyslitelnou součástí našich životů. Není jen skvělým produktem pro zubní hygienu, ale také odstraní plísně a další špínu mezi kachličkami. Má totiž abrazivní a bělící účinek. Jak na to?

  • Naneste na spárovací hmotu negelovou bílou zubní pastu.
  • Vezměte starý zubní kartáček a drhněte.
  • Až budete hotoví, namočte hadřík nebo houbičku vodou a kápněte na něj trochu tekutého mýdla. Kachličky očistěte a otřete do sucha.

Zázračná svíčka proti plísním

Pokud máte doma bílé svíčky, zkuste je použít jako prevenci v boji proti špínou a plísněmi. Konvenční svíčky pro domácnost jsou vyrobeny z parafínu. Ten se získává při destilaci ropy, krystalizačním odparafínováním hnědouhelného dehtu, popřípadě se vyrábí katalytickou syntézou a řadí se mezi uhlovodíky. Parafín se využívá v mnoha odvětvích. Narazíte na něj nejen při výrobě svíček, ale také v kosmetice nebo v impregnaci. Jeho výhodou je, že není rozpustný ve vodě ani v alkoholu. (Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Paraf%C3%ADn) Navíc už naše babičky zjistily, že pokud se jím potřou spáry mezi kachličkami, špína a plíseň nemají šanci. (Zdroj: purity.designuspro.com/en/sovety/izbavlenie-ot-gryazi-i-pleseni-v-shvax-mezhdu-plitkoj.html)

Jak na to?

  • Očištěné spáry zubní pastou otřete hadříkem do sucha a chvilku ještě počkejte, než budou spáry dokonale suché.
  • Svíčku rozlomte napůl, aby se s ní lépe pracovalo. Každou spáru důkladně potřete voskem. Nebojte se přitlačit.
  • Pokud máte doma fén, můžete ještě před potřením spáry nahřát teplým vzduchem. Parafín se roztaví a lépe vyplní i drobné dírky, kam může vnikat voda a kde se tvoří plísně. (Zdroj: youtu.be/UsFC9iCHeyo?t=12)

Akční letáky