Chcete si domů pořídit novou pokojovku a nemáte moc zkušeností s pěstováním? Pokud máte náladu na trochu tropické atmosféry, pořiďte si právě kapradinu ptačí hnízdo. Její listy jsou vskutku velmi dekorativní a jejich jasná zeleň je oázou pro oči. Vyhněte se však nejčastějším přešlapům, jeden z nich může být pro tuto rostlinu dokonce i smrtelný.

Pokud se chcete dozvědět, jak o tento druh kapradiny pečovat, podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Kapradina ptačí hnízdo (Asplenium nidus)

Rostlina se také často nazývá Sleziník ptačí hnízdo a pochází z rodu kapradin tropických a subtropických oblastí Asie, Afriky a Austrálie, kde roste přichycena na stromech v pralese.

Tento druh kapradin je proslulý svými krásnými, ptačím hnízdu podobnými listy, které jsou uspořádané do růžic. Kapradiny ptačí hnízdo jsou velmi nenáročné na péči a mohou být pěstované v různých podmínkách.

Pozor na nevhodné umístění

Kapradiny ptačí hnízdo mohou být pěstované v různých místech domácnosti. Jsou vhodné na parapety oken, konferenční stolky či na skříňky a poličky. Tato květina krásně oživí i vaši kancelář. Jen se vždy vyhněte tmavým místům, rostliny preferují jasné, ale nepřímé světlo.

Nižší teploty kapradině nesvědčí

Sleziník má rád běžnou pokojovou teplotu, a tak by ani v zimě neměla klesnout 15 °C. Jeho listy pak mají tendenci hnědnout.

Přestože to s vláhou umí, pozor na extrémy

Určitě nevyžaduje dennodenní zalévání. Vláhu dodejte až tehdy, když je půda suchá na dotek. Rostliny je také vhodné rosit, aby se v jejich blízkosti udržela potřebná vysoká vlhkost vzduchu.

Pravidelná prohlídka

Přestože jsou kapradiny ptačí hnízdo velmi odolné vůči škůdcům a chorobám, nejčastěji je napadá šupinatka nebo mšice. Pokud je rostlina ohrožena, neodkládejte její okamžité ošetření odpovídajícím prostředkem.

Co kapradina ptačí hnízdo opravdu nesnese?

Jedná se o situaci, která je pro tento typ rostliny vysoce ohrožující a mohla by časem mít i fatální následky. Kapradina ptačí hnízdo je přecitlivělá na průvan. Ten může poškodit její listy, a proto se takovému umístění rostliny na sto procent vyhýbejte. Pokud budete kapradinu ptačí hnízdo pěstovat správně, bude vám dělat radost po mnoho let.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.jardineriaon.com, www.ladyx.decorexpro.com