[Komerční prezentace]

Naši hostitelé realizovali svůj první rodinný dům asi před deseti lety. „Byla to klasická zděná stavba. Koupili jsme tehdy hrubou stavbu a zbylé práce si sami koordinovali,“ začíná vyprávění majitel. „Bylo fajn, že jsme tím ušetřili nějaké peníze, ale celý proces vzniku domu byl nesmírně vyčerpávající. Po téhle zkušenosti jsem věděl, že jestli ještě někdy budu stavět, nechám si dům zhotovit na klíč, se vším všudy.“

Dřevostavba jako jasná volba

Tato myšlenka postupem času začala získávat reálné obrysy – majitelé se během několika let rozhodli, že své bydliště změní. Začali tedy hledat volný pozemek, ale žádný přesně neodpovídal jejich představám, až jednou… Ideální pozemek se našel, jenže byl zamluvený jiným zájemcem. Když se naši hostitelé už smířili s tím, že budou muset hledat dál. „Ozvala se nám ale starostka obce, že zájemci o pozemek zrušili rezervaci, a tudíž je pozemek volný, takže nebylo co řešit.“

Po zkušenosti se zděnou stavbou majitel věděl, že nový dům bude dřevostavba. „Chtěli jsme dobře zateplený dům, který bude rychle postavený, nebude vlhký, studený, dřevostavba pro nás byla jasná volba od začátku.“

Reference rozhodly

Na doporučení známých, kteří již realizovali svůj dům, oslovili manželé společnost ATRIUM. „Jako základ si klient vybral typový projekt bungalovu NOVA 126, který jsme upravili přesně podle jeho požadavků,“ popisuje obchodní zástupce společnosti pan Ing. Martin Smutek.

Realizovaný dům má prostorný obývací pokoj s kuchyní, tři samostatné pokoje, z nichž jeden slouží jako ložnice majitelů, druhý jako zázemí syna vysokoškoláka, který jezdí za rodiči na víkendy, a třetí pokoj funguje jako pracovna, případně fitness koutek. Přáním majitelů byla prostorná technická místnost, která je orientovaná na sever a je využívána jednak jako prádelna a sušárna, ale také jako další pracovní kout majitele domu. Nechybí prostorná koupelna s WC, další samostatné WC, šatna a velkorysé zádveří s vestavěnými skříněmi.

Kuchyně centrem domu

Klíčem návrhu se ale stala kuchyně. „Majitel měl jasnou představu o tom, jak má fungovat kuchyňská linka, přesně věděl, kam chce které spotřebiče, kolik chce místa kolem stolu, atd. Navíc si přál asymetrickou lednici napojenou na přívod vody, takže jsme posouvali jednou stěnou na úkor jednoho z pokojů, aby v kuchyni byl dostatek prostoru,“ vysvětluje pan Smutek z Atrium s.r.o.

Na domě je celkově poznat velký smysl pro detail pana majitele domu, každý kus nábytku byl předem promyšlený, většina vybavení navíc nevržena na míru, takže do domu pasuje naprosto dokonale.

Rychle a bez chyb

Pan majitel si pochvaluje rychlost realizace. „Dům byl od podpisu smlouvy předaný do roka a od začátku výstavby do 4 měsíců.“ Společnost ATRIUM realizovala i základovou desku. Zemní práce se ukázaly jako dost náročné, protože nepropustná zemina zadržovala ve stavební jámě vodu, proto bylo nutné vykopat další jímku a vodu přečerpávat, nicméně vše proběhlo bez komplikací. „Nějaké drobné reklamace byly, ale zástupci společnosti ATRIUM rychle přijeli na místo a vše operativně vyřešili k naší spokojenosti,“ uzavírá majitel.

Pohodlně a levně

Elegantní bungalov je řešený jako montovaná dřevostavba s difuzně otevřenou skladbou, která zaručuje plynulý odchod vodních par a v domě vytváří příjemné mikroklima. Majitelé navíc nechali skladbu stěny upravit o silnější vrstvu tepelné izolace.

V domě zaujme použití keramické dlažby ve všech místnostech, je to dáno mimo jiné tím, že je objekt vytápěný elektrickými topnými kabely. Celkové náklady na provoz domu se pohybují kolem 40 000 Kč ročně, přičemž na vytápění připadá méně než polovina.

V obývacím pokoji je ještě krb, ten ale slouží jen k přitopení či spíše k navození příjemné atmosféry, do rozvodů tepla není napojen.

Základní údaje

Zastavěná plocha163,85 m2
Užitná plocha140 m²
Konstrukční systémDifuzně otevřený systém ATRIUM DIFUTECH®
Střešní krytina betonová taška Bramac
Fasádaomítka, cihlový obklad
Zateplenísoučást skladby panelu
Oknaplastová
Podlahykeramická dlažba
Vytápěnípodlahové elektrické, krb
Větránínucené větrání s rekuperací odpadního tepla
  • Autor: Atrium s.r.o.
  • Obchodní oddělení a vzorový dům
  • Otevřeno: po-ne, 10-18 hod.
  • Lipová 1000, 341 01 Horažďovice
  • Tel.: +420 376 512 087, e-mail: [email protected]
  • www.atrium.cz

Text: Tomáš Hranička

Foto: David Krumpl

Zveřejněno v časopise DŮM&ZAHRADA