Dřevostavba
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Když klient přesně ví, co chce

Řada majitelů rodinných domů vám po letech potvrdí, že kdyby měli možnost stavět znovu, spoustu věcí by udělali jinak. Taková příležitost se naskytne málokomu, našim hostitelům se to ale podařilo. A právě zkušenost s jednou stavbou jasně determinovala požadavky na druhý rodinný dům.

[Komerční prezentace]

Naši hostitelé realizovali svůj první rodinný dům asi před deseti lety. „Byla to klasická zděná stavba. Koupili jsme tehdy hrubou stavbu a zbylé práce si sami koordinovali,“ začíná vyprávění majitel. „Bylo fajn, že jsme tím ušetřili nějaké peníze, ale celý proces vzniku domu byl nesmírně vyčerpávající. Po téhle zkušenosti jsem věděl, že jestli ještě někdy budu stavět, nechám si dům zhotovit na klíč, se vším všudy.“

Dřevostavba Dřevostavba Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dřevostavba jako jasná volba

Vstupní dveře Vstupní dveře Zdroj: Archiv ireceptar.cz Tato myšlenka postupem času začala získávat reálné obrysy – majitelé se během několika let rozhodli, že své bydliště změní. Začali tedy hledat volný pozemek, ale žádný přesně neodpovídal jejich představám, až jednou… Ideální pozemek se našel, jenže byl zamluvený jiným zájemcem. Když se naši hostitelé už smířili s tím, že budou muset hledat dál. „Ozvala se nám ale starostka obce, že zájemci o pozemek zrušili rezervaci, a tudíž je pozemek volný, takže nebylo co řešit.“

Po zkušenosti se zděnou stavbou majitel věděl, že nový dům bude dřevostavba. „Chtěli jsme dobře zateplený dům, který bude rychle postavený, nebude vlhký, studený, dřevostavba pro nás byla jasná volba od začátku.“

Reference rozhodly

Plán domu. Plán domu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Na doporučení známých, kteří již realizovali svůj dům, oslovili manželé společnost ATRIUM. „Jako základ si klient vybral typový projekt bungalovu NOVA 126, který jsme upravili přesně podle jeho požadavků,“ popisuje obchodní zástupce společnosti pan Ing. Martin Smutek.

Realizovaný dům má prostorný obývací pokoj s kuchyní, tři samostatné pokoje, z nichž jeden slouží jako ložnice majitelů, druhý jako zázemí syna vysokoškoláka, který jezdí za rodiči na víkendy, a třetí pokoj funguje jako pracovna, případně fitness koutek. Přáním majitelů byla prostorná technická místnost, která je orientovaná na sever a je využívána jednak jako prádelna a sušárna, ale také jako další pracovní kout majitele domu. Nechybí prostorná koupelna s WC, další samostatné WC, šatna a velkorysé zádveří s vestavěnými skříněmi.

Kuchyně centrem domu

Klíčem návrhu se ale stala kuchyně. „Majitel měl jasnou představu o tom, jak má fungovat kuchyňská linka, přesně věděl, kam chce které spotřebiče, kolik chce místa kolem stolu, atd. Navíc si přál asymetrickou lednici napojenou na přívod vody, takže jsme posouvali jednou stěnou na úkor jednoho z pokojů, aby v kuchyni byl dostatek prostoru,“ vysvětluje pan Smutek z Atrium s.r.o.

Kuchyně centrem domu Kuchyně centrem domu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na domě je celkově poznat velký smysl pro detail pana majitele domu, každý kus nábytku byl předem promyšlený, většina vybavení navíc nevržena na míru, takže do domu pasuje naprosto dokonale.

Rychle a bez chyb

Pan majitel si pochvaluje rychlost realizace. „Dům byl od podpisu smlouvy předaný do roka a od začátku výstavby do 4 měsíců.“ Společnost ATRIUM realizovala i základovou desku. Zemní práce se ukázaly jako dost náročné, protože nepropustná zemina zadržovala ve stavební jámě vodu, proto bylo nutné vykopat další jímku a vodu přečerpávat, nicméně vše proběhlo bez komplikací. „Nějaké drobné reklamace byly, ale zástupci společnosti ATRIUM rychle přijeli na místo a vše operativně vyřešili k naší spokojenosti,“ uzavírá majitel.

Dřevostavba Dřevostavba Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pohodlně a levně

Koupelna Koupelna Zdroj: Archiv ireceptar.cz Elegantní bungalov je řešený jako montovaná dřevostavba s difuzně otevřenou skladbou, která zaručuje plynulý odchod vodních par a v domě vytváří příjemné mikroklima. Majitelé navíc nechali skladbu stěny upravit o silnější vrstvu tepelné izolace.

V domě zaujme použití keramické dlažby ve všech místnostech, je to dáno mimo jiné tím, že je objekt vytápěný elektrickými topnými kabely. Celkové náklady na provoz domu se pohybují kolem 40 000 Kč ročně, přičemž na vytápění připadá méně než polovina.

V obývacím pokoji je krb V obývacím pokoji je krb Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V obývacím pokoji je ještě krb, ten ale slouží jen k přitopení či spíše k navození příjemné atmosféry, do rozvodů tepla není napojen.

Základní údaje

Zastavěná plocha 163,85 m2
Užitná plocha 140 m²
Konstrukční systém Difuzně otevřený systém ATRIUM DIFUTECH®
Střešní krytina  betonová taška Bramac
Fasáda omítka, cihlový obklad
Zateplení součást skladby panelu
Okna plastová
Podlahy keramická dlažba
Vytápění podlahové elektrické, krb
Větrání nucené větrání s rekuperací odpadního tepla
  • Autor: Atrium s.r.o.
  • Obchodní oddělení a vzorový dům
  • Otevřeno: po-ne, 10-18 hod.
  • Lipová 1000, 341 01 Horažďovice
  • Tel.: +420 376 512 087, e-mail: info@atrium.cz
  • www.atrium.cz

Text: Tomáš Hranička

Foto: David Krumpl

Zveřejněno v časopise DŮM&ZAHRADA

Akční letáky