Kečup je jedním z nejoblíbenějších dochucovadel. Ruku na srdce, kdo si umí bez nasládlé rajčatové omáčky představit hranolky a spoustu dalších jídel? Kromě pozvednutí chuti má ale kečup ještě jiné využití, praktické. Je totiž skvělým pomocníkem při úklidu!

Kečup pomůže v koupelně

Bojujete s vodním kamenem a ne a ne se jej efektivně zbavit? Zkuste vodovodní baterii natřít kečupem. Co se stane s baterií, se můžete podívat ve videu:

Zdroj: Youtube

Rajčatová pochoutka má skvělé čisticí účinky. Vodního kamene vás zbaví během pár minut. A to není zdaleka všechno.

Na rez je jako ďas

Stejně jako s vodním kamenem umí velmi dobře zatočit se rzí. Místa, kde vás rez trápí, natřete kečupem a nechte alespoň půl hodiny působit. Pak kečup jednoduše hadříkem setřete a místo vyleštěte.

Hrnce se budou lesknout

Rajčatová dobrota se dá využít i na připálené kastroly. Pokud nějaké takové doma máte a chtěli jste se s nimi pomalu rozloučit, nedělejte to. Zkuste je vyčistit kečupem, uvidíte, že jim jeho péče velmi prospěje a kastroly budou jako nové. Vezměte si k ruce připálené hrnce a ta nejznečištěnější místa vydatně potřete kečupem. Nechte jej působit přes noc. Měli byste mu dát alespoň osm hodin, aby vykonal svou práci dobře. Pak kastrol umyjte houbičkou a saponátem, jak jste zvyklí. Pokud je připálené místo hodně odolné, nasypejte na něj ještě trochu soli a umyjte houbičkou, nečistoty by měly jít dolů lehce.

Šperky jako nové

Kečupové péči poděkují i šperky, tedy ty stříbrné. Zašlý řetízek či prstýnek kečupem snadno vyčistíte a vdechnete mu ztracený lesk. Stačí čistý hadřík a kapka červené omáčky. Pokud je znečištění na špercích hodně odolné, do mističky nalijte trochu kečupu, šperky do něj ponořte a nechte v něm alespoň 20 minut odpočívat. Pak šperky vyjměte, opláchněte a čistým hadříkem vyleštěte.

Jídlo jako pomocník v domácnosti

Kečup není zdaleka jediný pomocník v domácnosti. Vyzkoušet můžete i sílu majonézy. Ta se uplatní především při ošetření dřeva. Pokud máte na dřevěném nábytku rýhy a potřebujete mu vrátit lesk, pomocí hadříku a trošky majonézy se vám to podaří. Na rýhy na dřevěných površích velmi dobře funguje i para ořech. Rozřízněte jej a potírejte jím rýhu na dřevěném nábytku, uvolněný olej jej ošetří.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.bydlet.cz, www.nasezahrada.com,www.ahaonline.cz