obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Klimatizace do bytu: mobilní, nebo dražší pevnou?

Slunce, vedro a okna orientovaná na jih či západ mnohdy způsobí přehřátí obytné místnosti. Mnozí obyvatelé takových bytů pak zvažují, zda by problém horkých dnů vyřešila klimatizace. A na kolik by přišla.

Způsobů, jak se poprat s horkem, existuje několik – od obyčejných větráků za několik stokorun, po levné mobilní klimatizační jednotky až po klasické klimatizace typu split.

Velmi podceňováno je přitom správné zastínění bytu, které může v boji s horkem výrazně pomoci.

Za málo peněz málo chladu

Dávat několik desítek tisíc korun za klimatizaci se chce jen málokomu, a tak se hledají náhradní a levnější řešení.

Větráky

Ventilátor s časovým spínačem, který se sám vypíná (Eta) Ventilátor s časovým spínačem, který se sám vypíná (Eta) Zdroj: Archiv ireceptar.cz Patří mezi ně určitě větráky. Jenže ty vzduch v místnosti neochlazují, ale pouze rozpohybují. Díky proudícímu vzduchu má pak tělo pocit, že se ochlazuje. Ale nic se nemá přehánět. Mnozí jistě dobře víte, co se stane, když přijdete zpocení z ulice a ofoukne vás průvan, o dlouhodobějším pobytu v něm ani nemluvě.

Takové ochlazení pak může končit bolestmi hlavy, krku a dalšími potížemi. Zcela nevhodné jsou větráky do domácností s alergiky − společně s vířením vzduchu se totiž víří i prach se všemi přítomnými alergeny.

Ovšem tomu, kdo netrpí alergiemi ani bolestmi hlavy z průvanu, větrák určitě aspoň trochu pomůže. Je však důležité správně si vybrat.

  • Stropní, který je zavěšen jako lustr, si domů koupí zřejmě jen málokdo, tyto typy jsou spíš určené do komerčních prostorů.
  • Domů jsou vhodnější stolní nebo podlahové větráky, které mají vyšší výkon.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prakticky u všech větráků si můžete nastavit několik rychlostí, u některých dokonce dálkovým ovládáním. Zpravidla lze i podle potřeby nasměrovat vrtuli.

Vybírat bychom však měli i podle bezpečnosti a hlučnosti přístroje. Mřížka chránicí vrtuli by měla být taková, aby se skrz ni nedostaly ani dětské prsty.

Mobilní klimatizace: nečekejte zázrak

Zavrhli jste větrák a chcete raději klimatizaci? I v tomto případě pozor na přílišné šetření. Klimatizační jednotky můžete pořídit za 10 000, ale i za 50 000 korun. Samozřejmě je v nich velký rozdíl, který odpovídá ceně.

Za nejnižší částky se prodávají takzvané mobilní klimatizační jednotky, které na první pohled vypadají jako ideální řešení, mají však samozřejmě svá ale...

mobilní klimatizační jednotka mobilní klimatizační jednotka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud si je pořídíte domů, jako první vás zarazí velká hlučnost, která rozhodně není příjemná ve dne, natož večer. Může za to kompresor, který je součástí přístroje, a tak ho máte přímo v místnosti.

Mnohem větší problém však činí mobilním klimatizacím odvod horkého vzduchu. Výrobci doporučují vysunout hadici otevřeným oknem ven. Když to uděláte, zjistíte, že otevřeným oknem přichází do místnosti více tepla, než stačí klimatizace ochladit. Systém se tak stává neúčinným.

  • Jiným řešením může být vyříznutí otvoru do obvodové zdi domu nebo do stoupaček. V období, kdy je klimatizace mimo provoz, je však nutné otvor opět zaslepit.

Jak vypadá opravdová klimatizace?

Všechny tyto problémy se podařilo odstranit u takzvané pevné klimatizace, která ovšem stojí několik desítek tisíc korun − záleží na typu zařízení a především velikosti bytu či domu.

Pevná klimatizace se skládá ze dvou částí – vnitřní a venkovní jednotky, které spojuje měděné potrubí přivádějící chladivo. Funguje v podstatě stejně jako chladnička, pouze je rozdělená na dvě části.

vnitřní klimatizační jednotka vnitřní klimatizační jednotka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přitom venku – na fasádě, střeše či balkonu – se nachází právě hlučnější kompresor, kondenzátor a další komponenty. Ačkoli umístěním ven se hlučnost tohoto zařízení zmírní, nemělo by být v blízkosti dětských pokojů a ložnice, protože by v noci mohlo přece jen rušit.

Vnitřní jednotka se skládá z ventilátoru a výparníku. Nejčastěji se umisťuje na zeď nebo na strop – i když první řešení bývá běžnější, neboť je jednodušší. U stropních jednotek se musí vybudovat podhledy, do kterých se ukryje tělo klimatizace.

Pro podstropní jednotku se nejlépe hodí místo nad dveřmi. Rozhodně by neměla ústit do míst, kde lidé spí, sedí u stolu či televize. Nevítanému proudění vzduchu lze zabránit vhodným natočením směrových lamel.

venkovní část klimatizace venkovní část klimatizace Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Jednotky jsou propojené měděným potrubím, které se výrazně podílí na ceně klimatizace. Metr se prodává v rozmezí od 300 do 600 korun. Ve velkém bytě tak může instalace stát stejně jako pořízení samotné klimatizace.

    Nejjednodušším jednotkám, skládajícím se z jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky, se říká split.
  • Druhým typem je pak takzvaná multisplit klimatizace. Na jedinou kompresorovou jednotku jsou připojeny dvě a více vnitřních jednotek.

Teoreticky je možné na jednu venkovní jednotku napojit neomezené množství těch vnitřních, ale to je pro byt či rodinný dům zbytečné. Zpravidla stačí čtyři pět vnitřních jednotek.

Konzultace s odborníkem je na místě také kvůli výběru vhodného typu a výkonu vzhledem k velikosti bytu, orientaci na světové strany, tepelně izolačním vlastnostem obvodových stěn a podobným okolnostem. 

Přitápění

Většina dražších pevných klimatizací dokáže i topit. Využívá princip tepelného čerpadla; k získání 3 kW tepelné energie spotřebuje 1 kW elektrické energie. To se může hodit ve studeném létě stejně jako v jarním chladném ránu či podzimním večeru. V takových situacích je přitápění klimatizací výhodné. Topení však nenahradí.

Foto archiv firem a Shutterstock

Akční letáky