Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, www.popularmechanics.com

Vážně můžu svépomocí vyrobit klimatizaci?

Hned pochopíte, že to není nemožné. Klimatizace v podstatě vhání vzduch z venku do místnosti přes chladící těleso, které je podobné tomu v ledničce. Je plněné freonem a hadičkou ven z domu z něj odchází voda, která se při chlazení kondenzuje. Takže pokud se nad tím zamyslíte, potřebujete chlad a větrák. Samozřejmě domácí klimatizaci nelze srovnávat s opravdovou klimatizací, která má výkon i několik koní. Nicméně doma vyrobeným chladícím zařízení si doma zpříjemníte pobyt v menší místnosti. Rozhodně zvládnete ochladit vzduch dost na to, aby se vám například lépe usínalo nebo pracovalo.

Klimatizace domácí výroby

Na klimatizaci budete potřebovat krabici nebo jiný dostatečně velký „kontejner“, který dobře izoluje. Ideální a nejlépe tvarovatelná bude pro naše účely polystyrénová krabice s víkem. Do víka budete vyřezávat otvor na dvě další součástky, kterými jsou větráček a koleno plastové trubky. Pamatujte na to, že takový termobox musí být dostatečně velký, aby se do něj vešlo velké množství ledu tj asi čtyři dvoulitrové PET lahve. Pokud vám tvarem nebude vyhovovat, budete muset najít jiné lahve, nebo nádobky.

Ventilátor kupte malý, takový, který se běžně používá k odvětrávání toalet nebo kuchyní. Pokud už máte krabici ověřte si, že se na její víko pohodlně vejde, nesmí být příliš blízko u kraje, aby víko neprasklo. Nezapomeňte, že na víku, ještě musí zůstat místo na potrubí.

Potrubím, resp. plastovým kolenem bude proudit ven studený vzduch. Teoreticky se můžete obejít i bez potrubí, ale koleno ideálně nasměruje proud studeného vzduchu do strany vaším směrem. Pokud byste jej nepoužili, vzduch by šel ven, ale rozptýlil by se a část by opět nasál ventilátor. Zatímco koleno nasměrované k vám, bude mnohem efektivnější.

Pokud ventilátor nemá elektrický kabel, pořiďte i ten. Na vyříznutí otvorů budete potřebovat ostrý nůž, značkovač a k upevnění tavící pistoli.

Krok pro kroku

  1. PET lahve nebo jiné uzavíratelné nádoby s vodou nechejte zmrazit. Dejte pozor, aby vám nepopraskaly zvětšujícím se objemem vody při mrznutí.
  2. Na víko krabice si položte ventilátor i potrubí tak, aby ze všech stran i mezi nimi zbyl dostatečně silný polystyren. Zároveň se pokuste, umístit ventilátor a potrubí, co nejdál od sebe. Pokud jste s rozmístěním spokojeni, obkreslete si okraje obou značkovačem a poté opatrně ostrým nožem tvary vyřízněte. Nespěchejte a radši vyřízněte otvory menší než větší. Velké mezery by se vám špatně opravovaly, zatímco malé díry zvětšíte jednoduše.
  3. Pokud ventilátor nemá elektrický kabel, připojte jej podle návodu.
  4. Do otvorů umístěte ventilátor tak, aby vháněl vzduch z pokoje dovnitř do krabice, a koleno, aby mířilo směrem od ventilátoru. K zafixování použijte tavnou pistoli nebo třeba silikon.
  5. Krabici naplňte PET lahvemi se zmrzlou vodou uvnitř a pokud máte, hned dejte na mrazák další PET láhve pro výměnu.
  6. Zapojte kabel do elektřiny a voila! Po práci si užijte zaslouženou odměnu, kterou vám bude příjemný chládek.