Kapradiny patří do každé domácnosti.
Zdroj: COULANGES / Shutterstock

Knoflíková kapradina: Jedna z nejkrásnějších pokojovek. Proč si ji dát do bytu?

Knoflíková kapradina je další z nádherných stálozelených kapradin, která probudí k životu zapadlý chladný kout chodeb nebo koupelen. Znáte knoflíkovou kapradinu dobře?

Zelená knoflíková kráska

Tato velice zdobná kapradina má drobné, téměř kulaté lístky, na až dvaceticentimetrových převislých výhonech. Knoflíková kapradina pochází z Nového Zélandu, kde má samozřejmě ideální podmínky jako nikde jinde. Vyzkoušejte kapradinové krásky ve vašem bytě. Ozvláštní váš domov nádhernými decentními lístky. 

Kapradiny mají nádhernou decentní strukturu. Kapradiny mají nádhernou decentní strukturu. Zdroj: KRPD / Shutterstock

Co s knoflíkovou kapradinou doma?

Péči o tuto pokojovky zvládnou i začátečníci, proto se nebojte pořídit si ji. Listem je velmi pěkná a decentní, jako většina kapradin, a ozvláštní interiéry, kde by se jiným rostlinám nedařilo. Jako všechny kapradiny její přítomnost navodí lesní atmosféru, a to především pokud ji pěstujete společně s jinými stálozelenými rostlinami. Zkuste ji sesadit nebo naaranžovat v kombinaci s dalšími rostlinami, které jsou atypické listy, ať už barvou či tvarem.

Kapradinám svědčí…

Podobně jako ostatní kapradiny, i knoflíková má rada rozptýlené světlo a velice dobře se jí daří i v polostínu. Úplný stín jí nesvědčí a časem uvadá. Je citlivější na změny teplot. Chladnější teploty mezi patnácti a pětadvaceti stupni jsou pro kapradiny skvělé. Ani se zálivkou to nemusíte přehánět. Má ráda stálejší vlhkost a mírnou ale častou zálivku. Nicméně, rozhodně nechce stát ve vodě. Pokud chcete kapradině přilepšit nechejte vodu odstát. Listy kapradiny jsou velmi křehké, takže ji raději umístěte tam, kde nebude v kontaktu s procházejícími lidmi. Knoflíková kapradina snáší suchý vzduch lépe než její kolegyně, proto je vhodná i do jiných částí bytu než koupelny. Nicméně nezapomínejte, že potřebuje stálou, spíš nižší pokojovou teplotu.

Pořiďte si kapradiny. Interiér rozjasní zajímavým listem. Pořiďte si kapradiny. Interiér rozjasní zajímavým listem. Zdroj: COULANGES / Shutterstock

Knoflíková kapradina ocení správnou zeminu i hnojení

Zemina pro kapradinu by měla být mírně kyselá a lehká. Proto se často kombinuje s listovkou a rašelinou. Pokud nechcete experimentovat, pořiďte si zeminu speciálně pro kapradiny. Je k dostání i v malých baleních, která se hodí i pro jednu nebo dvě rostliny.

Hnojivo pro pokojovky používejte v třítýdenních intervalech přesně podle návodu výrobce. Začněte přihnojovat na jaře a pokrčujte celé léto až do začátku podzimu.

Zdroje: http://www.celysvet.czhttps://blessmyweeds.com

Akční letáky