Jak často čistit koberec

Čištění koberců je důležitým aspektem údržby domova. Doporučuje se pravidelné čištění koberců alespoň dvakrát ročně, aby se odstranily nečistoty, prach a alergeny, které se v nich usazují. Pravidelné čištění nejen že zlepšuje vzhled koberců, ale také prodlužuje jejich životnost. Nečištěné koberce mohou být dále zdravotním rizikem, protože udržují nečistoty a alergeny, které mohou negativně ovlivnit i kvalitu vzduchu v domě. Čisté koberce jsou bezpečnější i proto, že snižují riziko uklouznutí na povrchu.

Jak koberec jednoduše vyčistit

Po návštěvě vám na koberci může zůstat i nějaká ta skvrna. Jak ji vyčistit? Nejdříve ji vysajte z koberce papírovým kapesníčkem, aby byla suchá. Na skvrnu tlačte co nejvíce, ale nerozmazávejte ji. Následovat bude čistá voda nebo voda se saponátem na koberce.

Namočte hadřík, tím špinavé místo masírujte, nikdy ho však příliš „nešmrdlejte". Odsávání skvrny vždy provádějte od kraje do středu skvrny. V opačném případě ji totiž rozmažete do větší plochy.

Chemický prostředek nesmí obsahovat bělidlo

Pokud budete používat chemický prostředek, pamatujte na to, že nesmí obsahovat bělidla ani zesvětlovače. Přípravek raději nejprve vyzkoušejte na malé ploše, abyste viděli, jak koberec reaguje.

Čistící prostředek byste vždy měli ještě vymýt vodou. Pokud budete tato pravidla dodržovat, čekají vás koberce beze skvrn.

Domácí čističe našich babiček

Nemáte-li prostředek z drogerie, vyzkoušejte prášek do pečiva, nechte ho působit nejlépe přes noc a pak vše důkladně vyluxujte.

Další vychytávkou je šťáva z kysaného zelí. Slijte vodu a zelí rovnoměrně poházejte po špinavém koberci a nechte působit. Po nějaké době vše zameťte a koberec dobře vyluxujte.

Na mastné skvrny je zase skvělá jedlá soda a na čáry od fixek citronová šťáva.

Na video, jak vyčistit koberec, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Starodávný trik s vanilkovým cukrem

Chcete-li, aby vám voněl koberec o vánočních svátcích po vanilce, není třeba dlouho přemýšlet, jak toho docílit. Postup je zcela snadný, stačí, když máte doma vanilkový cukr.

Vezměte dva balíčky vanilkového cukru, posypte jím koberec, nechte cca hodinu působit a pak vysajte. Ucítíte, že krásná vůně vanilky zůstane.

Zdroj: www.youtube.com, www.rady-navody.cz