Proč posypat koberec vanilkovým cukrem?
Zdroj: Shutterstock

Proč posypat koberec vanilkovým cukrem: Tento chytrý nápad se vám bude líbit

Už naše babičky věděly, jak docílit toho, aby jejich koberce zářily čistotou a krásně voněly. Jak to dělaly?

Jak koberec jednoduše vyčistit

Po návštěvě vám na koberci může zůstat i nějaká ta skvrna. Jak ji vyčistit? Nejdříve ji vysajte z koberce papírovým kapesníčkem, aby byla suchá. Na skvrnu tlačte co nejvíce, ale nerozmazávejte ji. Následovat bude čistá voda nebo voda se saponátem na koberce.

Namočte hadřík, tím špinavé místo masírujte, nikdy ho však příliš „nešmrdlejte". Odsávání skvrny vždy provádějte od kraje do středu skvrny. V opačném případě ji totiž rozmažete do větší plochy.

bělidlo kýbl Čisticí prostředek nesmí obsahovat bělidlo Zdroj: Shutterstock

Chemický prostředek nesmí obsahovat bělidlo

Pokud budete používat chemický prostředek, pamatujte na to, že nesmí obsahovat bělidla ani zesvětlovače. Přípravek raději nejprve vyzkoušejte na malé ploše, abyste viděli, jak koberec reaguje. 

Čistící prostředek byste vždy měli ještě vymýt vodou. Pokud budete tato pravidla dodržovat, čekají vás koberce beze skvrn. 

Kysané zelí se hodí k bramboráku či pečené huse. Kysané zelí dokáže zbavit koberec nežádoucích skvrn. Zdroj: Profimedia

Domácí čističe našich babiček

Nemáte-li prostředek z drogerie, vyzkoušejte prášek do pečiva, nechte ho působit nejlépe přes noc a pak vše důkladně vyluxujte.

Další vychytávkou je šťáva z kysaného zelí. Slijte vodu a zelí rovnoměrně poházejte po špinavém koberci a nechte působit. Po nějaké době vše zameťte a koberec dobře vyluxujte.

Na mastné skvrny je zase skvělá jedlá soda a na čáry od fixek citronová šťáva.

Na video, jak vyčistit koberec, se podívejte zde:

Starodávný trik s vanilkovým cukrem

Chcete-li, aby vám voněl koberec o vánočních svátcích po vanilce, není třeba dlouho přemýšlet, jak toho docílit. Postup je zcela snadný, stačí, když máte doma vanilkový cukr.

Vezměte dva balíčky vanilkového cukru, posypte jím koberec, nechte cca hodinu působit a pak vysajte. Ucítíte, že krásná vůně vanilky zůstane. 

Zdroj: www.youtube.com, www.rady-navody.cz

 

Akční letáky