Na trhu je dnes samozřejmě obrovské množství chemických přípravků, které slibují zázraky. Některé mají koberec vyčistit do několika sekund, jiné jsou prý zase výjimečné třeba svou vůní. Pravdou také je, že většinou vůbec nejde o levnou záležitost, a tak nebude na škodu podívat se po něčem, co pomůže a navíc potěší rodinný rozpočet. Zkoušeli jste někdy třeba obyčejné zelí?

Chcete další nápady na snadné čištění koberce: Podívejte se na youtube, ukáže vám se video z kanýlu Clean That Up:

Zdroj: Youtube

Přírodně a levně

Můžete se ptát, co má zelí společného se skvrnami na koberci. Odpověď je jednoduchá: právě zelí (ať už to kysané nebo dokonce i čerstvé hlávkové) zvládnou s ušpiněným kobercem bezmála zázraky. Jejich použití je přitom jednoduché a nenáročné. V případě zelí kysaného se jen musíme smířit s jeho charakteristickou “vůní”, která se té z přípravků v lesklém obalu asi nevyrovná. Zato si můžeme být jisti, že jde o pomoc ryze přírodní a celkem levnou.

Snadný postup

Pokud se rozhodnete použít na vyčištění koberce kysané zelí, asi nemůže být nic snazšího. Jednoduše zkrátka na skvrnu navršte hromádku dobře vyždímaného zelí a počkejte, ideálně několik hodin. Pro urychlení celého procesu můžeme čisticí materiál promíchat se solí, která je sama o sobě dobrým pomocníkem při úklidu. Budeme-li místo průběžně sledovat, můžeme si po určité době všimnout změny barvy zelí, které do sebe bude doslova nasávat nečistotu, jíž se chceme zbavit. Pak už jej jen odstraníme a místo (samozřejmě raději celý koberec) dokonale vyluxujeme. Mělo by být hotovo.

Nemusí být kysané...

Kromě kysaného zelí nedají některé hospodyně dopustit ani na to hlávkové, které koupíme vcelku. Stačí hlávku buď rozkrojit na dobře uchopitelné dílky a předem prachu zbavený koberec jím přetřít. Snadněji odstranitelné skvrny zmizí, za to se v plné své kráse znovu objeví jeho původní barvy, na které jsme možná už dávno zapomněli.

Vezměte na pomoc struhadlo

Komu by se nechtělo klečet na kolenou a čistit podlahu čtvrtkami zelí, může hlávku nastrouhat a koberec takovým materiálem posypat. Pak přijde na řadu čisté koště, kterým se pokusíme zelí po celé ploše koberce rozprostřít a zároveň trochu “zapracovat” do jeho vlasu. Po pár hodinách jej smeteme a rozdíl, který udivíme, určitě nebude zanedbatelný.

Další domácí superhrdinové

I když je zelí poměrně spolehlivý čistič koberců, přece jen nebude špatné zmínit se i o dalších domácích pomocnících, kteří jsou pro takový úkol jako dělaní. Hovořit bychom mohli například o kuchyňské soli, která nabídne podobné služby jako hlavní hrdina tohoto článku, dále můžeme využít jedlou sodu. Stačí jimi koberec večer posypat a ráno vyluxovat. Hotovo…

Všechno zachrání kostka ledu

Jenomže co když dítěti (nebo i dospělému) upadne žvýkačka? Dostat tuto hmotu z koberce se může zdát jako nemyslitelné, ovšem pouze v tom případě, že bychom neznali trik s kostkou ledu nebo třeba sáčkem zmrazené zeleniny. Jestliže totiž žvýkačku téměř zmrazíme, ztvrdne a půjde z povrchu celkem jednoduše sloupnout. Podobný proces můžeme aplikovat také u kousku zašlapané čokolády.

Ani vosk není neřešitelný problém

Chlad je tedy dobrým pomocníkem, ale stejně tak můžeme naopak využít i vysokou teplotu. Tu oceníme v případě, kdy se nepodaří koberec uchránit před voskem ze svíček. Ani tehdy nemusíme zoufat, stačí vzít starý ručník nebo jiný kus látky, položit na skvrnu a přežehlit horkou žehličkou. Vosk se rozpustí a vsákne do látky. Nepodaří-li se odstranit jeho pozůstatky napoprvé, postup je třeba zopakovat a dočistit benzínem. Jak je vidět, v každé domácnosti je i bez chemie dost přípravků, které pomohou při čištění nejen koberce. Možná bychom se měli vracet k tomu, co znaly a běžně využívaly už naše babičky. Příroda i peněženka nám budou vděčné.

Související články

Zdroje: sot.com.al, cleanadviser.com, www.bydlimekvalitne.cz