obrázek z archivu ireceptar.cz

Kolik odpadkových košů pořídit, aby třídění bylo snadné?

Při třídění domácího odpadu potřebujeme o něco víc úložného místa, než kdybychom vše vyhazovali společně. A protože odpadky produkujeme stále, je dobré vymyslet jejich rozdělování tak, aby nás nezdržovalo.

Pro snadné třídění

U větší kuchyňské linky lze využít prostor pod dřezem. Zvolíme vedle sebe dvě nebo tři drátěné klece, do nichž pak budeme vkládat plastové sáčky. Klece připevníme k výsuvným lyžinám, které se používají třeba pro šuplíky. Drátěné klece mají výhodu, že jsou lehké, lze je čas od času jednoduše umýt a vidíme také, kde nám co upadlo. Klece lze samozřejmě nahradit plastovými přepravkami. Dokonce se prodává celý systém, tedy jakási kompletní zásuvka s dvěma nádobami za sebou; ucha nádob v zasunuté poloze navíc přidržují vložené odpadové sáčky.

výsuvný opadkový košvýsuvný opadkový košAutor: Archiv ireceptar.cz

Na tříděný odpad můžeme rovněž použít plné plastové nádoby s rozšířenými vodorovnými okraji, které se zasunují do drážek. Mohou být v samostatné skříňce, nebo i v kuchyňské lince, kam jen přidáme svislé příčky s drážkami nebo jiný podobný mechanismus.

Spodní uchycení (viz např. drátěná klec) je však lepší, protože nad koši můžeme nechat volné místo pro případy, kdy odpadky vyčnívají ven; speciální lyžiny také dovolují vysunout koš celým objemem, aniž by vypadl, což u drážkového posuvu není možné.

nádoby s rozšířenými vodorovnými okrajinádoby s rozšířenými vodorovnými okrajiAutor: Archiv ireceptar.cz

Přeprava odpadu

Někdy bývá ke kontejnerům na tříděný odpad daleko, zejména na venkově, pak se hodí nápad Jindřicha Kačera z Písečné. Na vyřazený podvozek kočárku připevnil dvě umělohmotné nádoby a vozík parkuje v garáži. Odváží na něm plasty a nezálohované láhve.

pojízdný koš na tříděný odpadpojízdný koš na tříděný odpadAutor: Archiv ireceptar.cz

Do kuchyně na směsný odpad je ideální koš s víkem ovládaným nohou. Máme obě ruce volné (třeba pro odstraňování zbytků z talířů) a navíc na koš vůbec nesaháme, takže při vaření nemusíme mít strach, že kontaminujeme jídlo.

Jednoduché koše s výklopným víkem do kuchyně moc praktické nejsou, neboť musíme vždy dávat pozor, abychom vrchní část víka neumazali. U košů s nožním ovládáním je lepší víko, které těsní, tudíž eliminuje zápach, ale když je koš přeplněný, mechanismus zavírání je neumí úplně zavřít. I do těchto košů je účelné vkládat odpadové sáčky, musíme si však vybrat přesný rozměr.

Větší nebo menší sáčky dělají problémy zejména u hranatých košů, protože na rovných plochách překážejí velké přesahy a v rozích se nedostává. Jestliže v kuchyni oddělujeme to, co pak dáváme do kompostu, lze do vnitřní nádoby vsunout ještě menší plnou nádobku.

klasické opadkové košeklasické opadkové košeAutor: Archiv ireceptar.cz

Úzké vysoké koše zabírají méně plochy a vypadají elegantně, ale měli bychom si dobře rozmyslet, co do nich budeme dávat. Například velké množství směsného odpadu může být těžké, takže musíme použít pevnější odpadové sáčky.

(lda), kresby autor