obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kolik odpadkových košů pořídit, aby třídění bylo snadné?

Při třídění domácího odpadu potřebujeme o něco víc úložného místa, než kdybychom vše vyhazovali společně. A protože odpadky produkujeme stále, je dobré vymyslet jejich rozdělování tak, aby nás nezdržovalo.

Pro snadné třídění

U větší kuchyňské linky lze využít prostor pod dřezem. Zvolíme vedle sebe dvě nebo tři drátěné klece, do nichž pak budeme vkládat plastové sáčky. Klece připevníme k výsuvným lyžinám, které se používají třeba pro šuplíky. Drátěné klece mají výhodu, že jsou lehké, lze je čas od času jednoduše umýt a vidíme také, kde nám co upadlo. Klece lze samozřejmě nahradit plastovými přepravkami. Dokonce se prodává celý systém, tedy jakási kompletní zásuvka s dvěma nádobami za sebou; ucha nádob v zasunuté poloze navíc přidržují vložené odpadové sáčky.

výsuvný opadkový koš výsuvný opadkový koš Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na tříděný odpad můžeme rovněž použít plné plastové nádoby s rozšířenými vodorovnými okraji, které se zasunují do drážek. Mohou být v samostatné skříňce, nebo i v kuchyňské lince, kam jen přidáme svislé příčky s drážkami nebo jiný podobný mechanismus.

Spodní uchycení (viz např. drátěná klec) je však lepší, protože nad koši můžeme nechat volné místo pro případy, kdy odpadky vyčnívají ven; speciální lyžiny také dovolují vysunout koš celým objemem, aniž by vypadl, což u drážkového posuvu není možné.

nádoby s rozšířenými vodorovnými okraji nádoby s rozšířenými vodorovnými okraji Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přeprava odpadu

Někdy bývá ke kontejnerům na tříděný odpad daleko, zejména na venkově, pak se hodí nápad Jindřicha Kačera z Písečné. Na vyřazený podvozek kočárku připevnil dvě umělohmotné nádoby a vozík parkuje v garáži. Odváží na něm plasty a nezálohované láhve.

pojízdný koš na tříděný odpad pojízdný koš na tříděný odpad Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Do kuchyně na směsný odpad je ideální koš s víkem ovládaným nohou. Máme obě ruce volné (třeba pro odstraňování zbytků z talířů) a navíc na koš vůbec nesaháme, takže při vaření nemusíme mít strach, že kontaminujeme jídlo.

Jednoduché koše s výklopným víkem do kuchyně moc praktické nejsou, neboť musíme vždy dávat pozor, abychom vrchní část víka neumazali. U košů s nožním ovládáním je lepší víko, které těsní, tudíž eliminuje zápach, ale když je koš přeplněný, mechanismus zavírání je neumí úplně zavřít. I do těchto košů je účelné vkládat odpadové sáčky, musíme si však vybrat přesný rozměr.

Větší nebo menší sáčky dělají problémy zejména u hranatých košů, protože na rovných plochách překážejí velké přesahy a v rozích se nedostává. Jestliže v kuchyni oddělujeme to, co pak dáváme do kompostu, lze do vnitřní nádoby vsunout ještě menší plnou nádobku.

klasické opadkové koše klasické opadkové koše Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Úzké vysoké koše zabírají méně plochy a vypadají elegantně, ale měli bychom si dobře rozmyslet, co do nich budeme dávat. Například velké množství směsného odpadu může být těžké, takže musíme použít pevnější odpadové sáčky.

(lda), kresby autor

Akční letáky