Jsou poměrně malí, ale dokážou napáchat značnou škodu! Drobní broučci mohou jednoduše přiletět otevřeným oknem, a to i do noblesně naklizené domácnosti. A neštěstí je brzy na světě! Jedná se o kožojedy, kteří nepohrdnou nejen mnoha materiály, ale ani některými potravinami.

Chcete se dozvědět o kožejedech více? Podívejte se na YouTube video na kanálu LOS Banská Štiavnica:

Zdroj: Youtube

Kožojed obecný (Dermestes lardarius)

Tento brouk je zhruba 6,5 až 10 mm dlouhý a má oválné, podlouhlé ochlupené tělo. Je tmavě hnědý, horní část křídel je špinavě bílá až béžová s tmavými fleky. Hnědé a hustě ochlupené jsou i larvy kožojeda, které jsou jednou tak dlouhé než dospělý jedinec.

Výskyt kožojeda

Tento druh brouka se vyskytuje téměř po celém světě. V přírodě se rád zabydluje v ptačích a vosích hnízdech, v úlech nebo ve spadaném listí a funguje jako mrchožrout, tedy nepostradatelná součást ekosystému. Nejvíce se však kožojed vyskytuje v blízkosti člověka, bohužel jako nežádoucí škůdce.

Proč je nebezpečný

Kožojed často znehodnocuje potraviny a velice snadno může přenést některé patogeny na člověka. Hledá potravu pro své larvy a nejvíce si libuje na jídle s bohatým obsahem bílkovin jako jsou sýry a maso. Stejně tak nepohrdne zbytky pokožky, látkou, koženým materiálem, kožešinou ani měkkým dřevem.

Jak poznat, že u vás bydlí kožojed

Nejen brouci, ale i larvy kožojeda po sobě zanechávají na povrchu tmavé, zhruba centimetr dlouhé, nitky trusu. Najdete je nejen na potravinách, ale i na všech výše zmíněných materiálech. V textiliích zanechávají i viditelné díry.

Pokud se kožojed dostane do špatně utěsněných nádob na potraviny, dochází k chemické reakci, která způsobuje vznik hniloby a plísní. Larvy zpravidla páchají nejvíce škody ve dřevu, ale i v měkčích materiálech jako je papír. V ohrožení jsou tedy i knihy.

Likvidace kožojeda

Pokud máte na výskyt kožojeda podezření, neváhejte pečlivě přebrat uskladněné potraviny. Napadené okamžitě a pečlivě zlikvidujte. V případě, že je brouk v šatníku, neváhejte oblečení vyprat. Kožojeda se zbavíte pouze praním prádla na 60 °C nebo zmražením na -18 °C, a to po dobu jednoho týdne.

Utěsněte veškeré možné skuliny, kterými by se k vám mohl brouk dostat, zamezíte tak i možnému úkrytu pro larvy. Do oken a dveří umístěte sítě proti hmyzu. Můžete si také opatřit feromonové pasti na potravinové brouky nebo využít vábící destičky.

Související články

Zdroje: www.krejsashop.cz, www.cit.vfu.cz, www.cs.wikipedia.org