Nelikvidujte starý nábytek, ani ho neodvážejte do sběrného dvora, dejte mu raději ještě novou šanci! Pomocí techniky krakelování mu dodáte vintage vzhled, který je v současnosti velmi trendy. Krakelování je jednoduchá technika, která dokáže i z obyčejného nábytku vykouzlit originální a stylový kousek.

Chcete se dozvědět více o metodě decoupage neboli krakelování a jak ji využít na ozdobu květníků? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu My AMOS:

Zdroj: Youtube

Výtvarná technika krakelování

Pokud chcete, aby získal nevzhledný starý kus nábytku řádnou patinu, pomozte mu zestárnout právě krakelováním. Provádí se pomocí speciálního laku, který se nanese mezi dvě kontrastní barvy.

Díky tomu dojde k popraskání vrchního nátěru, kdy je prasklinami vidět i spodní nátěr. Krakelovací lak lze použít nejen na dřevo, ale i na sklo a keramiku. Vybírejte si krakelovací laky podle toho, jakých prasklin chcete dosáhnout. Ve výsledku vám vznikne jemně, středně či hrubě popraskaný efekt.

Příprava nábytku

Kus nábytku, který chcete renovovat, vždy nejprve řádně očistěte od prachu a nečistot. Pokud je to nutné, zbavte ho i starého nátěru pomocí brusného papíru.

Postup je jednoduchý

Abyste dosáhli prokreslených světlých prasklin, nejprve naneste vrstvu akrylové barvy tmavého odstínu a nechte ji řádně zaschnout. Následně rozetřete na nábytek vrstvu krakelovacího laku, a to kolmo na směr, kterým jste natírali spodní vrstvu barvy. Opět nechte řádně uschnout. 

Nyní naneste opět akrylovou nebo olejovou barvu světlé barvy a přebytek setřete houbičkou nebo papírovým kapesníkem. Světlá barva tak zůstane pouze v prasklinách. Poslední vrstvou bude bezbarvý lak, který bude povrch nábytku dokonale chránit.

Pokud chcete dosáhnout opačného efektu a mít na renovovaném nábytku tmavé praskliny, postupujte stejně, jen nejprve proveďte nátěr světlým odstínem barvy a po vrstvě krakelovacího laku naneste barvu tmavou.

Pouze popraskaný efekt

V případě, že chcete, aby byly na starém nábytku pouze retro praskliny, nanesete pouze vrstvu krakelovacího laku a nechte ji přibližně 24 hodin proschnout. Druhý den přetřete povrch bezbarvým lakem.

Související články

Zdroje: www.hobby.instory, www.chatar-chalupar.cz, www.kouzelnebydleni.cz