Změna klimatu má již dnes významný dopad na zemědělství po celém světě. Zvyšující se teploty, změny srážkových vzorců a čím dál častější výkyvy a extrémy počasí komplikují pěstování mnoha plodin a produkci některých potravin. Které jsou nejvíce v ohrožení a mohly by v nejbližší době zmizet z obchodů?
Káva
Káva se řadí mezi nejoblíbenější nápoje na světě a denně se jí vypije něco kolem 2 miliardy šálků. Postupné oteplování a častější sucho snižují výnosy a zvyšují riziko chorob a výskytu škůdců, což vede k vyšším nákladům na produkci. Pro kávovníky je nebezpečná houba zvaná „roya“, která zastavuje přirozenou fotosyntézu rostliny, na jejíž listech se tvoří spory rezavé barvy.
V oblastech Latinské Ameriky způsobuje v posledních letech vážný problém. Zvýšení teploty o několik stupňů nevede jen ke snížení výnosů, ale také ke změně chuti kávy. Odborníci předpokládají, že například v Africe se do roku 2080 sníží počet oblastí vhodných pro pěstování kávy až o 65 %.
Čokoláda
Poměrně dost špatně to vypadá i pro milovníky čokolády, protože globální změny počasí se týkají i pěstování kakaovníku. Vyžaduje k pěstování velmi specifické podmínky jako jsou rovnoměrné teploty, vysokou vlhkost, vydatný déšť, půdu bohatou na dusík a ochranu před větrem.
Změna klimatu však způsobuje více sucha a zvyšující se teploty v oblastech, kde se rostlina běžně pěstuje. Následkem toho dochází ke snížení produkce kakaových bobů a zhoršení jejich kvality. Odhaduje se, že oblasti, kde se kakaovník pěstuje, mohou do roku 2050 čelit nárůstu teploty o 2,1 stupně Celsia, což by dramaticky zmenšilo celkovou pěstební plochu.
Banány
Banány patří ke světově nejoblíbenějšímu ovoci. Banánovníkům se daří v tropickém prostředí, kde by vzhledem ke zvýšení globálních teplot mohly trpět abnormálním nedostatkem vody. Vlivem toho se očekává i zvýšený výskyt Panamské a Black Sigatoka nemoci. Jedná se o houbové infekce, které banánovníky likvidují, protože nejsou v těchto podmínkách schopné růst a normálně se vyvíjet.
Avokádo
Avokádové stromy potřebují k růstu stabilní teploty a dostatek vody. Nesnášejí extrémně nízké ani vysoké teploty a jsou maximálně citlivé na sucho. Změna klimatu způsobuje stále častější výkyvy a delší období sucha, což negativně ovlivňuje růst a výnosy avokádových stromů. Někteří vědci se obávají, že by mohly do roku 2050 zcela vyhynout.
Víno
V ohrožení je i vinná réva, která je také značně citlivá na změny teploty a srážek. Extrémní počasí jako jsou mrazy, sucha nebo přívalové deště, často poškozují nejen její kvalitní úrodu, ale neblaze ovlivňují i výslednou kvalitu vína.
Aby vinaři udrželi ideální podmínky pro pěstování hroznů, hledají možnosti ve vyšších nadmořských výškách, aby mohli i nadále vyrábět své slavné odrůdy jako jsou chianti nebo jemné malbecu. Odborníci jsou názoru, že životaschopná půda pro pěstování vinných hroznů by se mohla do roku 2050 snížit až o 73 %.
Kukuřice
Mezi rizikové plodiny se řadí i kukuřice. Pěstuje se v široké škále zeměpisných šířek, včetně subtropických a tropických zemí, kde se pod vlivem klimatických změn zvýší teplota natolik, že bude pro pěstování kukuřice maximálně riziková, a to vzhledem ke kvalitě půdy a výskytu škůdců. V Severní a Střední Americe, západní Africe a střední a východní Asii se výnosy kukuřice v příštích letech potenciálně sníží o více než pětinu.
Zdroje: www.euronews.com, www.wired.cz, www.joint-research-centre.ec.europa.eu