obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Který předstěnový systém zvolit při přestavbě koupelny

Chystáte se rekonstruovat, nebo stavíte novou koupelnu a toaletu? Přestavbu usnadňují tzv. předstěnové systémy. Umožňují dát prostoru a zařízení v něm pěkný vzhled i účelnost a funkčnost.

Zavěšené pohodlí

Vedle dispozičního řešení, výběru obkladů a sanitární keramiky můžete promýšlet  využití předstěnových systémů a zavěšení toalety, bidetu, nábytku a třeba i pračky na stěnu.

Koupelna v závěsném provedení vypadá lépe, snadněji se uklízí, když mezi klozetem či bidetem a podlahou zůstane aspoň 7 cm volného prostoru. Zavěšení dokonce vyvolává dojem větší místnosti.

Osoby s vyšší postavou nebo starší lidé s pohybovými potížemi ocení pohodlnost záchodové mísy zavěšené až o 10 cm výše, než bývá obvyklé.

Závěsné klozety mívají nosnost 450 až 600 kg, unesou však ještě mnohem více, proto není třeba se obávat nějakých komplikací. Splachování je u závěsného WC výrazně tišší než u klasického klozetu, což ocení lidé s lehkým spánkem. Otvorem pod splachovacím tlačítkem lze provést všechny opravy či výměny těsnění a dalších namáhaných částic. 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Trubky v trubce 

Připravené předstěnové systémy se závěsným provedením již počítají a lze je dobře použít i při rekonstrukcích. Jen je nutné nahradit staré trubky plastovými rozvody nebo trubkami z nerezavějící oceli či mědi.

Nejčastěji se používají polyetylenové PE–X roury, označované jako dvě v jedné či trubka v trubce. Vodovodní potrubí ze síťovaného polyetylenu se vlisuje do obalové izolační trubky. Jednotlivé díly celého vodovodního systému se vzájemně propojují lisováním nebo spojují tzv. přesuvnými spojkami.

Předstěnový systém - hotovo obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ocelová konstrukce

Základem předstěnových systémů jsou samonosné stavebnicové prvky z lehkých ocelových profilů. Slouží k osazení závěsné keramiky, ale lze je využít také pro zavěšení praček, sušiček, ohřívačů vody nebo nábytku.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Předstěné systémy lze využít nejen k pověšení WC a umyvadla, ale také ke stavbě sprchového koutu.

Pro stavbaře představují předstěnové systémy velmi praktické řešení.

Při rekonstrukci nemusejí odstraňovat staré obklady či omítku.

Rozvody vody, kanalizace a případně i elektrického proudu lze provést přímo na stávajících stěnách.

Vše se jen obezdí nebo zakryje ocelovou konstrukcí a obkladovými panely z koupelnového sádrokartonu, jehož povrch je upraven proti vlhkosti.

Tři typy závěsných systémů

Ze stavebně technického hlediska lze předstěnové systémy rozdělit na tři typy.

Modulární

Kompaktní celek s potrubím, vestavěnými nádržemi a podomítkovými krabicemi  je do detailu připraven pro rychlou montáž na stěnu. Poté se vše obezdí.

  • Tento systém je typický pro závěsné provedení toalety, nabízí účinnou zvukovou izolaci, nehrozí, že se v něm bude skrytě usazovat vlhkost a bujet plísně.

Přípojnicová instalace

Nejprve se postaví kovový systém z nosných profilů, do něj se vyvedou všechna potrubí, vestavné nádrže a podobně a vše se zakryje sádrokartonem.

  • Je třeba pečlivě utěsnit řezné hrany i otvory v deskách, aby se dovnitř nedostalo vlhko a nevznikala plíseň. Při montáži je také třeba dodržet správnou instalaci zvukové izolace.

Systém pro odlehčené stěny

Potrubí a další prvky a také sádrokartonové desky se montují na společný nosný systém.

  • I tady pozor na utěsnění kvůli vnikání vlhkosti a na zvukovou izolaci. Tato varianta se nedoporučuje mezi koupelnu a ložnici, protože nezabrání pronikání zvuku. Postačí třeba jen mezi kuchyní a hygienickými místnostmi.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rekonstrukce a razítka

Hodláte-li při rekonstrukci měnit i nosné konstrukce a dispozici bytu, budete potřebovat souhlas majitele bytu. V družstevním domě dává souhlas představenstvo, některá družstva vyžadují i vyjádření členské schůze. Teprve s tímto souhlasem se lze obrátit na stavební úřad. Projekt musí podepsat tzv. autorizovaná osoba. Totéž se týká vyjádření statika, které je nezbytné v případě stavebních změn.

Při nahrazení umakartového jádra za koupelnu ze sádrokartonu nebo tvárnic patrně vystačíte jen s ohlášením.

Rekonstrukci koupelny můžete zvládnout i sami, revizní zprávy – zejména elektro a plynu – však musí vypracovat odborník vlastnící příslušné razítko. Revizi podléhá také tlaková zkouška vody a zkouška těsnosti kanalizace.

Foto archiv

Akční letáky