Když vás navštíví kuna

Kuna je neuvěřitelné zvíře. Málokdy ji zahlédneme, už by se mohlo skoro zdát, že ve vašem okolí není a hle! Tu hromádka výkalů na kameni v zahrádce, tu rozbitá skořápka pod vašimi okny či zběsilé zvuky z podkroví, kde se kuny rády schovávají a hrají si.

Kdyby šlo jen na občasné rejdy v atiku, asi by člověk mávnul hlavou, ale kuny jsou hlavně potvůrky, které dokážou poničit všechno okolo. A nejde jen o kůlny a podkroví. Jedním z největších strašáků je kuna, která vleze do šasi vašeho auta a pohraje si s drátky a kabely.

Boj s kunami není jednoduchý, ale nutno dodat, že nejde o opravdovou bitvu. Kuny se nesnažíme skutečně likvidovat, ale jen je odradit, vyplašit či odchytit. Jak na to?

Podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu Fix and Drive od polských sousedů. Představí vám past, která může vaše problémy s kunou vyřešit humánní a mírovou cestou.

Zdroj: Youtube

Kunám vadí silný zápach

Dá se s kunou vyjít i bez pasti? Můžete ji zkusit vystrnadit nepříjemnými pachy. Mezi radami, jak se kun zbavit, můžete narazit i na zoufalé použití moči či exkrementů jak zvířecích, tak lidských, ale zkusme raději jiné prostředky.

Mezi takové patří zvířecí chlupy a lidské vlasy. Ty se hodí rozmístit například na půdu, kam vám opakovaně kuna leze a zároveň je vhodné utěsnit nebo jinak zabránit vniknutí jí dovnitř. To může být někdy složité. Máte-li například otevřené okénko kvůli větrání nebo jiný průduch, natáhněte do něj králičí pletivo.

Protože je citlivý především kuní čich, můžete místa jejího výskytu ovonět například silnou kolínskou nebo také jiným prostředkem, který býval kdysi v každé domácnosti. Řeč je o naftalínu.

Kuny odraďte naftalínem

Naftalín se běžně používal proti molům, někdy také proti parazitům u zvířat. Je to látka sice účinná, ale také poměrně nebezpečná, a proto se hodí zopakovat si, jak s ní zacházet.

Bílé kuličky nebo tablety používejte v místech, kam se nedostanou děti, ale také kde nepobývají dospělí. Vdechováním výparů a také dotekem přes kůži může dojít k řadě závažných zdravotních problémů. Balení s naftalínem stačí perforovat a nechat v místech, kde kuna vniká do objektu.

Co nabízí obchody?

Ve specializovaných obchodech můžete koupit nejen koktejly ingrediencí, které by měly kuny odradit, ale také ultrazvukové či světelné plašičky.

V případě, že se rozhodnete použít past, do které můžete lákat kunu na vejce nebo kousek masa, počítejte s tím, že budete muset kunu odvézt hodně daleko. Prý je schopná za den urazit jeden až tři kilometry a po zdařilém odlovu není nutné riskovat a vypustit ji příliš blízko.

Navíc je důležité vědět, že kuny jsou zákonem hájené od začátku března do konce října. Mimo toto období se kuny smějí jen chytat. Zabít je smí jen myslivec ve své honitbě a nikde jinde.

Někde se můžete také dočíst, že kunu lze vyhnat vlastní ochočenou kunou. To je ale ve skutečnosti jako vyhánět čerta ďáblem a kuny rozhodně nejsou domácími mazlíky, kteří by sekali latinu a oblíbeným fretkám se podobají jen vzhledem.

Související články

Zdroje: idnes.cz, spektrumzdravi.cz