Výrazem chladnička zpravidla označujeme chladicí skříň kombinovanou s mrazničkou. Spojení dvou přístrojů v jednom šetří peníze. Pokud potřebujeme větší objem, dáme přednost samostatné chladničce a mrazáku.Co se vybavení týče, v kurzu jsou dnes police a zásobníky z bezpečnostního skla, případně plastové.

Nejdůležitějším kritériem je spotřeba energie

Jaká jsou kritéria výběru chladničky? Na prvním místě, a to bez ohledu na její objem či provedení (vestavná, podstavná či samostatně stojící), bychom se měli zajímat o spotřebu elektrické energie, tedy o přístroje, které mají na svém energetickém štítku označení A+, spíše však lepší.

Dobrou pomůckou při výběru může být aktuální tabulka deseti nejúspornějších spotřebičů na trhu, kterou najdete na specializovaném webu www.uspornespotrebice.cz Mj. se tady uvádí ilustrační výpočet spotřeby elektrické energie staré a nové chladničky:

„Při provozu staré lednice se spotřebou 3 kWh elektřiny za 24 hodin provozu zaplatíme v průběhu deseti let (průměrná životnost lednice) o 26 521 Kč více, než za provoz nové chladničky se spotřebou 0,9 kWh/24 hodin.

Takže i kdybychom si dnes pořídili novou energeticky úspornou lednici v hodnotě 15 000 Kč a nahradili jí starý neúsporný spotřebič, za deset let jejího provozu ušetříme celých 11 521 Kč! A to nemluvíme o vyšším uživatelském pohodlí, hezčím designu, tišším provozu a dalších výhodách novějších spotřebičů.“

Vedle spotřeby je samozřejmě třeba zvážit užitný objem chladničky. Závisí jak na počtu členů domácnosti, tak i na jejím provozním stylu. Rodiny, kde se nakupuje každý den, nepotřebují chladničku s tak objemným mrazákem jako rodiny, kde je zvykem jednotýdenní velký nákup.

Při větších jednorázových nákupech je pak třeba zohlednit takzvanou kapacitu zmrazení. Je to údaj, který prozrazuje, jaké množství potravin zvládne mrazák zpracovat během 24 hodin. Některé potraviny je totiž třeba zmrazit rychle, aby se nezkazily. Nelze čekat šest či více hodin. Kvalitní přístroje zvládnou i 25 kilogramů za 24 hodin!

Při nákupu není nutné upřednostňovat dražší kombinace s dvěma kompresory (jeden pro chladničku, druhý pro mrazák).

Díky elektronicky řízenému třícestnému ventilu, který rozvádí chladicí médium zvlášť do chladničky a mrazáku, můžeme i u kvalitních jednokompresorových spotřebičů nastavit teplotu v obou částech podle potřeby.

Všímejte si designu i nabídky různých funkcí

Výrobci dále nabízejí antibakteriální úpravu vnitřních stěn, který brání, aby se škodlivé organizmy dostaly ze stěn na uchovávané potraviny. Chladničky s tzv. nulovou zónou (označované Bio-fresh či Longfresh 0°) mají dvě zásuvky s odlišnou vlhkostí při stejné teplotě kolem 0 °C.

Samozřejmostí by mělo být automatické odmrazování, výhodný je například systém Active No-Frost, který brání tvorbě námrazy (4mm vrstva zvýší spotřebu elektrického proudu o 50 % !).

Užitečným vybavením mrazáku je také rychlozmrazovací přihrádka pro maso či zeleninu, při rychlém zmrazení na –18 °C si potraviny lépe uchovávají svou kvalitu, čerstvost a vůni.

Řada firem nabízí zvukovou signalizaci, která varuje, že jsme zcela nedovřeli dveře, případně že naše pátrání po uložených lahůdkách je příliš dlouhé a že v chladničce se zvýšila teplota. Nové typy přístrojů od AEG nás dokonce poblikáváním na displeji upozorní, že v době naší nepřítomnosti teplota v mrazáku stoupla na nežádoucí stupeň a potraviny v něm uložené budou tedy s největší pravděpodobností znehodnoceny, ačkoliv se po našem návratu tváří jako zkameněliny z doby ledové.

Vestavný spotřebič má oproti samostatné chladničce řadu výhod; mj. sjednocuje vzhled kuchyně a opticky zvětšuje prostor a při úklidu nás zbavuje pracného odtahování chladničky od zdi.

Výrobci chladniček nabízejí inovace snad každý rok. Například funkce Coolmatic umožňuje nastavit teplotu +2 °C na šest hodin a velmi rychle tak zchladit nakoupené potraviny. Po šesti hodinách se chladnička automaticky přepne na původní teplotu. Funkce mrazáku Frostmatic zase umožňuje úspornější rychlé zmrazení. Jakmile jsou potraviny zmrazené, mrazák se automaticky přepne na běžnou provozní teplotu.

Některá vylepšení mají smysl jen za určitých podmínek. Třeba funkce „multi-airflow“ (studený vzduch je rozváděn v celém prostoru chladničky), zajišťuje stejné chlazení, ale potraviny musíme pečlivě balit, aby v „průvanu“ neokoraly.

Pokud jde o povrchovou úpravu, u samostatně stojících přístrojů je v módě nerezové provedení. Kompromis mezi módním vzhledem a přijatelnější cenou představují chladničky s nerezovými předními dveřmi a boky opatřenými stříbrnou „metalízou“, případně s celým povrchem opatřeným štříbřitým lakem. Rozdíl v ceně zmíněných úprav bývá velký!

Co může také rozhodovat

Náročný zákazník může zatoužit po „americké lednici“ (též označované XXL). Tito bumbrlíčci mívají šířku kolem 90 cm a užitný objem kolem 600 l (z toho mrazák asi 200 l). Vedle chladicího a mrazícího prostoru mají výrobník ledových kostek či ledové tříště (jsou napojeny na přívod vody). Jejich pořízení je třeba plánovat s velkým předstihem, nejlépe v době, kdy se staví dům nebo rekonstruuje kuchyně.

Foto Electrolux, Bosch