Česté, ale uleželé maso
I když je čerstvost důležitá, nutné je dodat, že žádné maso se nemá zpracovávat okamžitě. I čerstvě zaříznutou slípku nebo králíka byste napřed měli alespoň hodinu chladit a až pak začít s tepelnou úpravou.
Masa se nechávají obvykle uležet, respektive zrát jeden až jednadvacet dní podle druhu poraženého zvířete. Dělá se to tak kvůli chemickým změnám v masu, které probíhají i po porážce a ovlivňují chutnost masa.
Podívejte se na videopříspěvek z repertoáru YouTube kanálu MAKRO ČR. Poradí vám, jak vybrat kvalitní maso.
Dejte si pozor především u polotovarů
Myslíte, že čerstvost masa dokážete odhadnout? Jistě že i zkušenost a samotný pohled na maso mnohé prozradí, ale faktem zůstává, že silný zápach nebo nepěkný vzhled se ukážou často až během zahřívání.
Jednoduše vás může zmást také maso naložené v oleji, který bohužel případné pachy velmi zmírní. Docela nemožné je určit pohledem kvalitu masa, které je marinované ve výrazně červeném nebo žlutém koření.
Navíc určitě máte zkušenost i s rozmrazeným masem, které bylo v ledničce nepřiměřeně dlouho a teď babo raď, jestli je ještě v pořádku. Vyzkoušejte párátko nebo zkoušku prstem. Oba triky vám pomohou odhalit, zda je maso ještě v pořádku.
Jak zjistit čerstvost masa?
Čerstvost masa párátkem vyzkoušíte jednoduše, ale ještě navíc budete potřebovat zapalovač nebo plamínek sporáku. Kousíček masa napíchněte na párátko a opalte nad plamenem. Pokud se rozvoní a vypadá pěkně, pak i zbytek masa bude v pořádku. Podobně se používá také rozžhavená vidlička. Zapíchněte ji do masa, vytáhněte a přivoňte si.
Známkou čerstvosti je také pružnost. Do masa zapíchněte prst, a pokud se rychle vrátí do stejného stavu, nemusíte mít obavy.
Od pohledu by mělo být maso lesklé a na povrchu vlhké. Naopak matný až lepivý povrch značí problém.
Pokud je maso cítit, nesnažte se zápach něčím přebýt. Je to škoda, ale hnilobné procesy v mase už započaly a tepelnou úpravou se nepříjemný odér jen zvýrazní.
Zdroje: rozdilnerytmy.cz, adbz.cz/hobby