[Komerční prezentace]

Zeptali jsme se pana Zdeňka Kašparce, marketingového ředitele společnosti PRAMOS, zabývající se výrobou oken a dveří.

Jak se tedy liší kvalitní a nekvalitní plastová okna?

Zjednodušeně se dá říci, že nekvalitní okno neplní svoji funkci nebo naše očekávání.

Aha? Takže když očekáváme špatné okno…

To byl zjednodušený pohled, který ale platí. Při detailnějším pohledu si musíme říci, že každé plastové okno kupujeme za konkrétním účelem, který se má promítnout do jeho parametrů a ceny. Jiné okno dáme do sklepa nebo dílny, jiné do rekonstrukce cihlového bytu a ještě jiné do pasivní novostavby. Solidní prodejce musí se zákazníkem projednat jeho požadavky na funkčnost a navrhnout odpovídající parametry. A potom samozřejmě nelhat.

I tohle se v dnešní konkurenci stává?

Tohle je samozřejmě tenký led (směje se), nechystám se nikoho dehonestovat. Dnes je samozřejmostí nabízet plastová okna s dobrými parametry. Jsou prodejci solidní a méně solidní, jako u všeho. Celá řada vám naprosto čestně nabídne to nejlepší, co má, a pak je možné porovnávat kvalitu jednotlivých výrobků nebo poměr cena / výkon. Ale ani levné okno, pokud má plnit omezenou funkčnost a je správně vybrané, neoznačíme za nekvalitní. Problém nastane, když je zákazník uveden v omyl u parametrů okna, nebo není dodržena potřebná jakost. To je ale samostatné téma.

Aha, chápu. Na čem tedy výrobci oken šetří, ať už čestně, nebo nečestně?

Těch detailů je spousta. Okenní profil může mít vlivem nižší stavební hloubky a nižšího počtu komor vyšší koeficient prostupu tepla, nižší pevnost v rohových svárech, okno může být osazené tenkými okenními skly, méně kvalitními těsněními, distančním rámečkem, může mít slabší kovovou výztuhu a levnější, méně pevné okenní kování. Není chybou si takové okno levně koupit do dílny. Je ale nečestné takový výrobek prodávat zájemcům o okna do obytných prostor se zamlčením omezené funkčnosti a životnosti. A pak je tady zmíněné nedodržení jakosti výroby…

Čili lidově řečeno “šunt”?

Nařízení Evropského parlamentu výrobcům říká, jak mají deklarovat kvalitu svých výrobků, dříve se tomu říkalo prohlášení o shodě. Na našem trhu funguje několik certifikovaných laboratoří, které každému výrobku vystaví takzvaný Protokol o počáteční zkoušce typu. Toto osvědčení dovoluje výrobci nabízet k výrobku jeho reálné parametry a garantovat očekávaný užitek.

Dodržení materiálové kvality a výrobního postupu má ale své náklady a tak přirozeně nejde jít pořád dolů s cenou. Když v různých nabídkách narazíte na plastová okna s dobrými parametry, ale podezřele nízkou cenou, měli byste si na prodejce posvítit, zejména se ptát na certifikáty a osvědčení.

Čtenáře ale určitě zajímá, jestli jste se setkal s vysloveným šlendriánem…

Setkal, a ne jednou. A je to na osobní zodpovědnosti každého prodejce, neříká to automaticky nic špatného o celé české výrobě, ani o celém dovozu ze zahraničí.

Uvedete nějaké pěkné příklady?

Příklady ano, ale ne pěkné. Viděl jsem zánovní plastová okna prasklá v rohovém sváru kvůli napětí, které vzniklo na nepřesně vyměřených zasklívacích lištách. Viděl jsem špatně začištěné rohové sváry, které obsahovaly neestetické otřepy, nedbale namontovaná kování, špatně navrtané odvzdušňovací otvory, ale to jsou ještě vady, které se projeví v uvozovkách jen na krátké životnosti, nebo zhoršeném uživatelském komfortu.

Viděl jste i něco horšího?

Třeba otevřenou ocelovou výztuž, která byla do profilu zasunuta opačně, pootočená o 180°. Takže vruty kování, které mají být v oceli pevně fixované, držely celou hmotnost okenního křídla volně v plastu. Tam už šlo o zdraví nebo o život.

Mluvil jste o prasknutí okna ve sváru?

Ano, na trhu je mnoho profilů v tzv. třídě B nebo dokonce C. Jde o tloušťku hlavních stěn profilu, kde se dá tzv. nejvíce ušetřit a okno ošidit. Bohužel okna z těchto profilů mají horší pevnost a jsou k praskání více náchylná. Naše firma si vyrábí od roku 1993 profilový systém sama a všechny profily jsou v třídě A, která zaručuje maximální pevnost.

Má tedy zákazník vůbec šanci vybrat na první pokus správně? Těžko asi od oka pozná vady, které jste prvně jmenoval…

Ne každá půl roku stará firma jsou samozřejmě automaticky podvodníci. Jistotu budete mít ale spíš tam, kde může výrobce nebo prodejce doložit nejen zmíněná osvědčení a certifikáty, ale třeba taky reference. Žádná výroba nikdy není stoprocentně bez kazů, i vesmírná raketa občas spadne i s drahou družicí. Solidní výrobce nebo prodejce s tradicí ale garantuje perfektní záruční a pozáruční servis, takovou službu vám většinou ti nejlevnější prodejci nezajistí.

Zdroj: www.pramos.cz