Pokojové květiny jsou vždy příjemný doplňkem každého domu, bytu i kanceláře. Navíc některé mohou nabídnout řadu léčivých vlastností, které podpoří nejen vaše zdraví, ale i celkovou pohodu. Aloe a třeba rýmovník patří zrovna mezi ty známější, ale svět léčivých pokojovek je ve skutečnosti mnohem pestřejší.

Jak správně vybírat pokojové rostliny? Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Aloe vera je hojivá kráska

Původem tato rostlina pochází z Afriky, z polopouštních oblastí s horkým podnebím a jedná se o jednu z nejléčivějších rostlin, které můžete mít klidně v obýváku. Gel z jejích listů je neskutečně bohatý na vitamíny, minerály a významné enzymy, které působí jako přírodní hojivý prostředek na popáleniny a veškeré kožní rány a podráždění. Díky svým antimikrobiálním a protizánětlivým účinkům může aloe vera pomoci mnoha kožním problémům, skvěle funguje například na akné. Působí také jako lokální anestetikum, takže ji můžete využít i na nepříjemné svědící štípance od hmyzu, navíc příjemně chladí.

Rýmovník osvěží a uvolní

Rýmovník pochází z Austrálie a je známý svým charakteristickým aroma a obsahem léčivých éterických olejů. Mají silné antiseptické vlastnosti a mohou být prospěšné při nachlazení a respiračních problémech. Pokud vás trápí rýma, postavte si ho blízko svého lůžka, do rána jistě pocítíte značnou úlevu. Z listů si můžete dopřávat léčivý čaj nebo je lze také inhalovat.

Angínovník zničí zánět

Domovinou této zajímavé rostliny je Východní Asie, konkrétně Čína, Indie, Vietnam, Filipíny a Japonsko. Angínovník je poměrně dekorativní a zároveň má velkou škálu účinků na naše zdraví. Pro léčebné účely se používají čerstvé listy a oddenek ve formě odvaru. Listy se žvýkají při angíně nebo zahlenění, a to vždy po jídle. Nepolykejte je, na závěr je vyplivněte. Přestože asi ucítíte trochu pálení v ústech, účinně zažene nežádoucí zánět. Oddenek působí močopudně, je proto vhodný při chorobách močových cest i ledvin, doporučuje se i při poruchách žláz s vnitřní sekrecí, zácpě a nadýmání či revmatizmu. A navíc čistí angínovník okolní vzduch a zbavuje ho škodlivých látek.

Snědek ocasatý urychlí hojení

Pochází z Jižní Afriky a mnohdy se jí nesprávně říká mořská cibule, které je poměrně dost podobná. Využívají se především její listy. Když je po odtržení lehce naklepete, aby pustily šťávu, lze je přiložit na ránu, kterou postupně zbaví hnisání a podpoří rychlejší hojení. Funguje to i na třísky či zaražené kamínky. Obsažené látky také dokonale likvidují mnohé bakterie a kožní plísně. Odvar z listů či sirup můžete užívat i vnitřně při bakteriálních i virových onemocněních jako jsou angína či chřipka.

Gotu kola neboli květina dlouhověkosti

Gotu kola roste nejhojněji v Indii, Indonésii či na Madagaskaru. Má své kořeny v tradiční medicíně, zejména v ájurvédské a čínské medicíně, kde byla používaná k léčbě různých zdravotních potíží. V současnosti se často využívá k podpoře krevního oběhu, zlepšení kognitivních funkcí a v péči o zdravou pokožku. Velmi dobře také napomáhá ke zlepšení pružnosti cév a snížení otoků. A dokonce přispívá k lepší paměti, koncentraci a celkové mentální pozornosti.

Související články

Zdroje: www.bylinkovyraj.net, www.living.iprima.cz, www.homeincube.cz