Patříte mezi milovníky venkovského stylu? Využijte sezónu, kdy je bylinek na každé zahradě dost a dost. Kromě toho, že je používáte k přípravě mnoha pokrmů či odvarů, lze si s nimi také vyzdobit domácnost.

Bylinkový věnec bude jistě krásným doplňkem na vašich vchodových dveří a každého příchozího uvítá svým jedinečným aroma. Jedná se o poměrně jednoduchou záležitost, která vás navíc vyjde maximálně na pár korun. Zapojit můžete i děti, a hlavně si při této činnosti nádherně vyčistíte hlavu a odpočinete.

Jak si uvázat krásný letní věnec na dveře se můžete inspirovat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Bylinky čerstvé i sušené

K výrobě letního bylinkového věnce můžete využít jak bylinky čerstvé, tak i ty sušené. Pokud chcete mít věnec na delší dobu, raději volte suchou verzi. Byliny lze sušit buď na sítech, nebo zavěšené ve snopečkách ve volném prostoru. V každém případě ozdobí vaši domácnost oba druhy věnců a kdykoliv mohou posloužit i jako zdroj bylinek k vaření.

Jaké bylinky použít

Na bylinkový věnec lze využít jakoukoliv bylinku, ať už je to máta, tymián, oregano, dobromysl, šalvěj či levandule. Prostě použijte bylinky, které vám poskytuje vaše zahrada. Pokud chcete být originální, můžete použít i jakékoliv letní kvítí a trávy. Stačí si zaběhnout na zahrádku nebo si udělat procházku do volné přírody, kde najdete veškerý potřebný materiál. Samozřejmě lze využít i různé větvičky či zajímavé kamínky.

Postup výroby

Kromě nasbíraného či usušeného materiálu budete potřebovat korpus, který si můžete zakoupit, nebo vyrobit například z polystyrénu, slámy či proutí. Dále si vezměte k ruce nůžky, nůž, provázek nebo zahradnický drátek a tavnou pistoli.

Když máte vše připraveno, přistupte k dalšímu kroku. Tím je očištění a roztřídění jednotlivých bylinek. Rozdělte si je podle druhu a velikosti, bude se vám s nimi lépe a rychleji pracovat. Pokud budete chtít věnec zavěsit, tak si na korpus přidělejte očko z drátu.

Následně pokračujte navazováním jednotlivých bylinek a dalších rostlin, které máte k dispozici, po celém obvodu. Když budete mít korpus obalený dle vašich představ, můžete přistoupit k dozdobení pomocí tavné pistole drobnostmi, které jste si nasbírali. A máte hotovo!

Kam věnec umístit

V případě věnce ze suchých bylinek můžete umístit dekoraci v podstatě kamkoliv a těšit se z ní celé léto. Jestliže jste si zhotovili věnec z čerstvých bylinek, umístěte ho raději na stinné místo, ovadne mnohem pomaleji. Jeho trvanlivost je možné prodloužit občasným rosením. V obou případech se raději vyhněte přímým slunečním paprskům. Čerstvé byliny by rychleji oschly a možná se i spálily, a ty suché by přišly rychleji o svou příjemnou vůni i barvu.

Související články

Zdroje: www.kreativnitechniky.cz, www.damskaliga.cz, www.prozeny.cz, www.ceske-bylinky.cz