Pokojové rostliny do interiéru rozhodně patří a obecně platí pravidlo, že čím více jich budete doma mít, tím více bude vaše domácnost působit svěže, útulně a zabydleně. Dobře ale vybírejte, které rostliny se do bytu hodí. Nemusí být vůbec drahé, ale i přesto mohou udělat velkou parádu!

Když vybíráte rostliny do interiéru, myslete na nenáročnou údržbu, ale také na to, aby tam zapadly a měly správnou barvu, která bude ladit. Ne každá zelená se totiž do bytu hodí. Většina lidí si tak vybírá do bytu květiny s jednobarevnými listy. Rostliny, které jsou žíhané, tmavě zelené nebo třeba nafialovělé volte jen ojediněle. Ideální jsou ty svěže zelené nebo s nádechem do šedozelena.

Hlídejte odstíny, aby k sobě ladily

Pokud chcete, aby bylo v jedné místnosti více zelených rostlin najednou, pohlídejte, aby spolu odstíny zelené ladily a doplňovaly se. Nekombinujte svěže zelenou s šedozelenou nebo je alespoň nedávejte vedle sebe. Místnost by mohla působit překombinovaně.

Když rostliny umisťujete, symetrie není nutná. Ani v přírodě není nic symetrické, tudíž je asymetrie naprosto v pořádku. Větvičky nemusí být jako podle pravítka, pokud jde každá jinam, je to lepší a ve finále to i lépe vypadá. Stejně je to i s výškou. Nevypadá dobře, když jsou všechny rostliny stejně vysoké, proto myslete na to, aby každá měla jinou výšku. I květináče by měly být každý jinak vysoký.

Vysoké rostliny se hodí do malých místností

Vysoké květiny vypadají dobře v malém interiéru, ale počítejte s tím, že s výškou roste i cena rostliny. Myslete i na květináč. Vysokému stromku či keříku nízký květináč nesluší.

Většina z nás nemá čas ani chuť květiny pravidelně hnojit, přesazovat a opečovávat, proto si kupte takové, které jsou snadné na údržbu. Jde o pepřinec, mulenbekii, rozchodník, olivovník, asparagus, tlustici nebo třeba lopatkovec a vřes. Tyhle prostě jen zalijete a je to. Navíc jsou také finančně nenáročné.

Když už se chcete přece jen trochu plácnout přes kapsu a pořídit si vysokou květinu, sáhnete po fíkusu, palmě nebo ibišku. Ty v interiéru vypadají skvěle a přežijí všechno. Investice se tedy dozajista vyplatí.

Zdroje: www.zitakosnarova.cz, www.gardeningsoul.com