Místa původního výskytu

Loptakovce jsou u nás považovány za klasické pokojové rostliny. V oblasti svého původního výskytu však rostou pod stromy vlhkých tropických pralesů Střední Ameriky. Rostliny jsou tropického původu, pochází z Kolumbie. V zahradní kultuře se začaly objevovat od roku 1874. Ve svém přirozeném prostředí mohou dorůstat do výšky i šířky takřka 100 cm.

Vzhled rostliny

Lopatkovce (Spathiphyllum) tvoří keříčky středního vzrůstu. Jedná se o velmi efektní rostliny se svěže zelenými listy špičatého tvaru a dekorativního charakteru. Mezi sytě zelenými listy se objevují poměrně početná květenství neobvyklého tvaru toulce. Toulec je charakterizován jako zveličená forma listenu podpírajícího nebo obalujícího květenství. Může být tvořen jak jedním, tak i několika listeny. Květy se na rostlinách objevují nejčastěji od dubna do září. Toulec může mít jednoduchý nebo uzavřený tvar. Lopatkovce se pěstují v našich interiérech často právě proto, že péče o ně je velmi snadná a zvládne ji jak začátečník, tak ten, kdo nemá na péči o rostliny mnoho času. Navíc mají lopatkovce skvělou schopnost odbourávat z ovzduší škodliviny, které mohou být v rozličné míře obsaženy každém interiéru.

Užitečnost lopatkovců

Z hlediska užitečnosti se jedná o rostlinu, která je schopna absorbovat těkavé organické sloučeniny, které jsou uvolňovány do okolí prostřednictvím některých tmelů, lepidel, barev nebo laků, jimiž se ošetřuje nábytek. K těmto těkavým sloučeninám patří amoniak, benzen, formaldehyd, trichloretylen a xylen.

Kam se lopatkovce hodí

Vzhledem k výše uvedeným schopnostem se lopatkovce hodí do ložnic, obývacích pokojů i pracoven, ale i do koupelen, protože dobře snáší vlhké prostředí. Lopatkovce vyniknou stejně dobře na květinových stolcích, okenních parapetech a miniaturní varianty pak v okenním skleníčku. V běžném prostředí lopatkovce nejlépe prosperují v místnosti s příjemnou pokojovou teplotou udržovanou v rozmezí 18 – 22 °C přes zimu a v létě i vyšší.

Ideální podmínky pro pěstování

Důležitou podmínkou zdárného růstu těchto rostlin je vyšší vzdušná vlhkost. V létě potřebují lopatkovce vydatnou zálivku, takovou, aby byl jejich kořenový bal stále mírně vlhký. Přelití rostlině škodí stejně jako přeschnutí. V létě rostlinu můžeme rosit jemnou mlhovkou. Stejně tak dobře můžeme zvýšit vlhkost vzduchu v okolí rostliny tak, že postavíme květináč na podložku naplněnou navlhčeným keramzitem. Ten bude do jejího okolí vypařovat průběžně vodu. Rostliny milují rozptýlené světlo až lehký polostín. Vždy by měly mít stanoviště chráněné před přímým sluncem. Zaprášené rostliny, které nekvetou, můžete osprchovat, čímž je zbavíte prachu a nečistot. Pokud kvetou, raději jen pravidelně otírejte jejich listy navlhčeným hadříkem.

S přesazováním to nepřehánějte

Lopatkovce příliš nemilují přesazování. Přesadíte-li je, může jim trvat i několik měsíců, než se z toho vzpamatují. Proto se doporučuje raději pravidelné přihnojování, a to od jara až do podzimu, vždy 1 x za dva týdny plným hnojivem. Pokud je opravdu nutné rostlinu přesadit, mělo by se to udělat v období od března do srpna, a to vždy jen do nádoby o něco větší, než je ta původní. Není nutné starší rostliny přesazovat častěji než 1 x za 3 roky. Mladé rostliny přesazujeme každoročně. Pokud toužíte, aby vaše rostlina více kvetla, dopřejte jí speciální hnojivo pro kvetoucí rostliny bohaté na draslík a přesuňte ji na místo, kde bude mít více světla.

Krásný, užitečný, ale jedovatý

Vzhledem k prokázané jedovatosti lopatkovců se nedoporučuje umisťovat tyto rostliny do dosahu dětí a domácích zvířat. Umístěte je tedy v interiéru dostatečně vysoko, kde se děti a mazlíčci nepohybují bez dozoru dospělých osob. U lopatkovce byla prokázána podobná toxicita jako u difenbachie.